CYRANO I JEGO WIELKA TAJEMNICA

Historie miłosne zawsze cieszyły się zainteresowaniem wśród młodzieży, a zwłaszcza nastolatek. Uczniowie klasy I b byli świadkami jednej z takich opowieść.  Historia o pięknej kobiecie, przystojnym rycerzu i … długonosym Cyranie.

5 lutego 2009 r. o godz. 10.00 klasy I b LO i II TH pod opieką pani Moniki Pacaniuk i Agnieszki Kilkus pojechały  do Legnicy na sztukę pt. Cyrano de Bergerac. Przedstawienie miało miejsce w Teatrze Dramatycznym im. Heleny Modrzejewskiej.

Cyrano de Bergerac to sztuka literacka napisana przed Edmonda Rostanda pod koniec XIX w. Opowiada ona o losach tytulowego bohatera – Cyrana, siedemnastowiecznego poety, szlachcica i wspaniałego rycerza. Zakochuje się on w swojej kuzynce, Roksanie. Nie potrafi jej jednak wyznać swego uczucia, ze względu na długi nos, który go szpeci. Tymczasem Roksana zadurzyła się w przystojnym Christianie, kadecie, z którym nigdy nie rozmawiała. Młodzieniec zwierza się Cyranowi, iż również podkochuje się w jego kuzynce, lecz nie jest zbyt mądry, nie potrafi rozmawiać z kobietami i boi się spotkania z nią. Główny bohater postanawia uszczęśliwić oboje i pomaga Christianowi w podbiciu serca  Roksany, mianowicie mówi mu, co ma jej powiedzieć podczas rozmowy. W rezultacie młodzi pobierają się. Zaraz po ślubie, kadet i Cyrano muszą wyjechać na wojne. W tym czasie poeta dwa razy dziennie pisze do ukochanej listy w imieniu Christiana. Wyjawia w nich swoją miłość do niej.    

Pewnego dnia Roksana postanawia odwiedzić męża. Mówi mu, iż kocha go za te listy, za piekne słowa a nie za jego urodę. To złości młodzieńca. Odgaduje on też wtedy, że tak naprawdę Cyrano kocha Roksanę i ona jego, mimo iż kobieta sama tego nie wie. Christian ginie podczas bitwy. Zaś sam Cyrano nie wyjawia swego sekretu przez 14 lat.

Spektakl wyreżyserowali Krzysztof Kopka i Leszek Bzdyl. Odtwórcą głównej roli był Paweł Wolak. W rolę jego kuzynki, Roksany Magdaleny de Robin, wcieliły się cztery  aktorki : Katarzyna Dworak, Magdalena Biegańska, Gabriela Fabian i Małgorzata Urbańska. Christiana zagrał Paweł Palcat. Wspaniałą muzykę przygotował Bartek Straburzynski, a scenografię i siedemnastowieczne stroje - Małgorzata Bulanda.

Sztuka z pewnością zostanie zapamiętana przez nas na długi czas, m.in. ze względu na miejsce rozgrywania się akcji. Bohaterowie nie ograniczali się do sceny, zacierali granicę między aktorem a widzem, poruszali się po całej sali teatru, chodzili po schodach, skakali z balkonów, a nawet wznosili się ponad sceną. Przedstawienie bardzo nam się podobało. Mimo iż nie doczekaliśmy się happy endu,  jesteśmy pod wrażeniem historii Cyrana.

Agnieszka i Małgosia

 

serwis przygotowany przez MEDIART (w CMS) ©