Zmagania z barokiem w Powiatowym Zespole Szkół

 

 

     W ramach edycji programu Szlakiem Epok Literackich tym razem kolejnym przystankiem był barok. Tegoroczny konkurs przebiegł pod hasłem Barocco. Przedsięwzięcie, jak co roku, wzbudziło zainteresowanie młodzieży.

 

 

     12 lutego 2009r. w bibliotece Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie przy ul. Witosa odbył się finał konkursu wiedzy o epokach historycznoliterackich.

W tym roku uczniowie zmierzyli się z barokiem. Konkurs przebiegł pod hasłem Barocco. 

Do eliminacji, które odbyły się 16 stycznia, stanęło aż dwadzieścia jeden trzyosobowych zespołów. Jury  w składzie: pani Agnieszka Tworzydło (pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej), pani Krystyna Tomalska (nauczycielka języka polskiego) i pani Agnieszka Robak ( nauczycielka historii) wyłoniło cztery finałowe drużyny, które zakwalifikowały się do ostatecznej rozgrywki.

     Konkurs rozpoczął się przemówieniem  Dyrektora Powiatowego Zespołu Szkół, pana Kazimierza Grabowskiego, które miało zmotywować uczestników

i zachęcić ich do zaciętej walki. Po długich zmaganiach laur zwycięstwa przypadł zespołowi z klasy III b LO ( w składzie: Monika Ferenc, Angelika Malawska i Alicja Typa). Klasy III a LO i III TE stanęły do dogrywki, walcząc o drugie miejsce. Dodatkowe pytanie rozwiało wszelkie wątpliwości. Drugie miejsce przypadło klasie III a LO ( w składzie: Agnieszka Kurzawa, Marcin Romaniak i Paweł Sobański). Na trzecim miejscu uplasowała się klasa III TE

 ( w składzie: Estera Kopańska, Marta Wróbel i Katarzyna Wawrzoła), a miejsce czwarte zajęła najmłodsza drużyna z klasy II b LO ( w składzie: Agnieszka Jedynak, Sara Chojnowska i Małgorzata Skrukwa).

     Na oficjalne rozdanie nagród należało chwilę poczekać. Ten czas spędziliśmy na wysłuchaniu kilku wybranych utworów. Były to wiersze autorstwa uczniów Powiatowego zespołu Szkół w Chojnowie. Wśród prezentowanych utworów znalazły się dwa wiersze wyróżnione w ramach konkursu literackiego. Laureatami tej konkurencji zostali: Agnieszka Gabinet, (jej wiersz Droga życia wpisuje się w nurt barokowej poezji metafizycznej) oraz Przemysław Rogusz, autor utworu Do pięknej. Twórczość kolegów zaprezentowali uczniowie klasy II a LO, Dorota Górak i Przemysław Rogusz.

     Program Szlakiem Epok Literackich w swoich założeniach, oprócz konkursu wiedzy o danej epoce literackiej, przewiduje także udział w konkursie plastycznym. W tym roku przebiegał on pod hasłem Światło i cień. Prace plastyczne uczniów były prezentowane na wystawie, obok reprodukcji dzieł malarskich barokowych mistrzów pędzla. W tegorocznym konkursie plastycznym jury przyznało nagrodę główną Tomaszowi Kapralowi za cykl prac, oraz dwa wyróżnienia - dla Kamili Wiśniewskiej i Magdaleny Brzeźniakiewicz.

     Po ogłoszeniu wszystkich wyników przyszedł czas na najprzyjemniejszy moment spotkania. Wszystkich zwycięzców i wyróżnionych pan dyrektor nagrodził dyplomami i książkami, które były zwieńczeniem trudu, jaki włożyli w przygotowanie do imprezy.

     Tak oto konkurs wiedzy o baroku, sztuce i literaturze tej epoki dobiegł końca. Po raz kolejny wpisał się w historię naszej szkoły. Z pewnością dla nikogo nie był to czas stracony. W przyszłym roku czekają nas zmagania

z  oświeceniem. Mamy nadzieję, że będzie ono cieszyło się takim samym zainteresowaniem młodzieży jak tegoroczne spotkanie z barokiem.

                                                                                      Agnieszka i Julita

 

serwis przygotowany przez MEDIART (w CMS) ©