7 listopada 2016 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnowie odbyło się oficjalne otwarcie okolicznościowej wystawy, zaprezentowanej przez uczniów Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie. Przygotowana, z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości, wystawa pt. „Wywalczona niepodległość" zorganizowana została pod kierunkiem pani Agnieszki Rybczyńskiej – nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie w Powiatowym Zespole Szkół. W zaprezentowaniu wystawy nieoceniona okazała się pomoc pani Agnieszki Tworzydło opiekującej się Galerią Młodych, gdzie prace zostały przedstawione. Ekspozycja prac plastycznych stała się jednym z wydarzeń promujących Tydzień Patriotyzmu obchodzony w Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie.

W oficjalnym otwarciu wystawy udział wzięli między innymi: dyrektor PZS w Chojnowie pan Mariusz Kowalczyk, dyrektor MBP w Chojnowie pani Barbara Landzberg, pracownicy biblioteki, redaktor naczelna Gazety Chojnowskiej pani Emilia Grześkowiak, przedstawiciele mediów lokalnych, uczniowie PZS oraz uczniowie Gimnazjum nr 2 w Chojnowie, którzy na tę wystawę przyszli z panem Grzegorzem Kamińskim.

Zanim zgromadzeni mogli bliżej przyjrzeć się pracom, zostali zapoznani z najważniejszymi faktami związanymi z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Informacje przedstawiły uczennice Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie Marta Uhrynowska i Aleksandra Szymczak. Marta w niezwykle przejmujący sposób wyrecytowała wiersz Heleny Bocheńskiej „Modlitwa za Polskę".

„Wróć nam BOŻE! Ojczyznę kochaną. W troje rozdartą i w morzy krwi skąpaną" – to jeden ze szczególnie chwytających za serce fragmentów wiersza. Nadeszła chwila zadumy i refleksji, poświęcona pamięci tych, którzy walczyli i umierali za naszą Ojczyznę. Nastąpił także czas na obejrzenie wystawionych prac. Wśród nich znalazł się plakat tytułowy, promujący wstawę „Wywalczona niepodległość" namalowany przez tegoroczną maturzystkę Alicję. Były także prace prezentujące Józefa Piłsudskiego, jednego z najważniejszych polityków, który walczył o polską wolność, a po objęciu władzy w 1918 roku powiedział: „Jako Wódz Naczelny Armii Polskiej, pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie Państwa Polskiego Niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski...Państwo Polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która przez ponad sto lat ciążyła nad losami Polski...". Na wystawie znalazły się również plakaty, które ukazywały, w jaki sposób młodzi postrzegają odzyskanie niepodległości.

Dzięki paniom z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnowie na przybyłych gości czekał słodki poczęstunek.

Oficjalne otwarcie wystawy już za nami, ale ekspozycję prac plastycznych będzie można oglądać do 23 listopada. Serdecznie zapraszam.

Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie wystawy i jej prezentację oraz wszystkim przybyłym bardzo dziękuję.

 

                                                                                  Agnieszka Rybczyńskawystawa MBP (szerokość: 565 / wysokość: 423)

wystawa MBP (szerokość: 565 / wysokość: 423)

wystawa MBP (szerokość: 565 / wysokość: 423)


                                                          więcej zdjęć w galeriiHARMONOGRAM ROKU SZKOLNEGO 2020/2021   HARMONOGRAM ROKU SZKOLNEGO 2020/2021   HARMONOGRAM ROKU SZKOLNEGO 2020/2021   HARMONOGRAM ROKU SZKOLNEGO 2020/2021
serwis przygotowany przez MEDIART (w CMS) ©