Ognisko Patriotyczne


Ojczyzna jest dla mnie domem. Mieszkam tu, dorastam, chłonę wszystko, co mi daje, a daje mi tożsamość i świadomość, ze jestem Polakiem. Patriotyzm to według mnie miłość do ojczyzny, tradycji i obyczajów…


Patriotyzm to odczuwanie należytego szacunku dla własnego kraju, narodu i jego symboli. Jest to odpowiedzialność za losy ojczyzny, jej przyszłość, działanie na rzecz dobra rodaków i ojczyzny…


Tak o Polsce mówi współczesna młodzież. O Polsce i działaniu dla jej dobra, historii i tradycji w słowie i pieśni mieliśmy okazję porozmawiać i posłuchać właśnie tego dnia, 14 listopada 2013 roku. O godz.17.00 w ogrodzie Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie przy ulicy Poźniaków rozpoczęło się Ognisko Patriotyczne, organizowane w ramach Tygodnia Patriotyzmu. Była to okazja, by chwile refleksji poświecić chwilom ważnym i wzniosłym, a jednak umykającym nam w pospiechu codziennego życia - ojczyźnie i patriotyzmowi. Był to też moment szczególnie ważny dla uczniów klasy I Liceum Ogólnokształcącego o profilu pożarniczo - ratowniczym, bo właśnie tego dnia miało nastąpić ich pasowanie.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Kuratorium, powiatowych i miejskich władz samorządowych, jednostek pożarniczych, dyrektorzy i nauczyciele chojnowskich placówek edukacyjnych i kulturalnych, Kościoła, a także sponsorzy i lokalne media. Licznie przybyli rodzice, nauczyciele i uczniowie PZS. Gorąco powitano przedstawicieli jednostek pożarniczych: Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy, pana Adama Koniecznego, Dowódcę Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 3, pana Ryszarda Kawkę, Zastępcę Dowódcy Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 3, pana Pawła Dąbrowę, Naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Rokitkach, pana Bogdana Styrkowca oraz Prezesa Ochotniczej straży Pożarnej w Rokitkach, druha Wiesława Szczęśniaka.

Panowała niezwykła atmosfera -płonęły pochodnie, widoczne na tle zapadającego zmierzchu, płonęło ognisko, ogrzewające zgromadzone osoby w ten chłodny wieczór. Po zajęciu przez nas wyznaczonych miejsc rozpoczęła się część oficjalna spotkania. Wprowadzono sztandar szkoły i, prowadzeni przez głos Aliny Żybury z klasy IIa, odśpiewaliśmy hymn narodowy. Następnie wystąpił Jakub Romaniak, recytując Redutę Ordona. Głęboko zapadały słowa recytującego Nam strzelać nie kazano…

Dyrektor PZS, pan Mariusz Kowalczyk, podziękował zgromadzonym za przybycie i przypomniał genezę obchodów. Podkreślił ważność tego spotkania i rolę wychowania patriotycznego szkołach. Korzystając z okazji dyrektor PZS, pani Ewa Humenna, szczególne podziękowania skierowała w stronę zastępcy Dowódcy Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 3, pana kpt. Pawła Dąbrowy. Wspierał on bowiem (i nadal wspiera) działania rekrutacyjne Szkoły, służy pomocą w sprawach organizacyjnych klasy pożarniczo - ratowniczej. To pierwszy taki rocznik w PZS, dlatego fachowa pomoc pana Dąbrowy jest nieoceniona.

W kolejnej części ceremonii miało miejsce wspomniane pasowanie pierwszoklasistów na pełnoprawnych członków klasy pożarniczo-ratowniczej. Zaczęło się uroczystym ślubowaniem i wręczeniem certyfikatów przez dyrektora PZS w Chojnowie, pana Mariusza Kowalczyka,  Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy, pana Adama Koniecznego oraz Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Rokitkach, pana Bogdana Styrkowca. Podczas ceremonii nie mogło, oczywiście, zabraknąć wychowawczyni klasy I, pani Józefy Olszańskiej.

Przypomnijmy ślubowanie naszych kolegów i koleżanek:

- Czy przyrzekacie sumiennie przygotowywać się do zawodu strażaka?

- Czy przyrzekacie, że jeśli w przyszłości wstąpicie w szeregi Straży Pożarnej, będziecie reprezentować brać strażacką odwagą i honorem?

- Czy przyrzekacie, że wykonując zawód strażaka, będziecie obrońcami życia i mienia ludzkiego?

- Czy przyrzekacie przestrzegać 10 Przykazań Strażaka?

Potem odczytano 10 Przykazań Strażaka (tekst oryginalny pochodził z pisma Strażak z roku 1901). Na pamiątkę ślubowania uczniom zostały wręczone certyfikaty, a także legitymacje członkowskie Młodzieżowej Drużyny OSP.

Następnie przyszli strażacy udali się do auli, gdzie nastąpiło podpisanie porozumienia o współpracy między Szkołą a jednostkami Straży Pożarnej. Uczniowie sprawnie i równo wykonali wszystkie wydawane komendy. Trzeba przyznać, że sumiennie się do tego przygotowali.

Na tym zakończyła się część oficjalna uroczystości. Później, przy blasku ogniska, zaopatrzeni w śpiewniki, wspólnie śpiewaliśmy patriotyczne pieśni. Za akompaniament pragniemy podziękować panom Mariuszowi Żyburze i Dariuszowi Matysowi. Konferansjerzy całej imprezy, Aleksandra Siuda i Mateusz Kos z klasy III a LO, zapowiadali kolejne utwory, prezentując krótką informację na temat pochodzenia i znaczenia pieśni. Wykonaliśmy te wszystkim nam doskonale znane, m. in. Płonie ognisko, O mój rozmarynie, Maszerują strzelcy, maszerują, czy Przybyli ułani pod okienko… Zainteresowani mieli także możliwość obejrzenia wystawy prac pod hasłem Od rozbiorów do wolności, eksponowanej w auli Szkoły.

Czekała nas jeszcze jedna niespodzianka. Naszymi gośćmi tego dnia byli również kombatanci: pan Jan Borysionek i pan Adam Kiernicki, uczestnicy walk o wolność naszego kraju. Ich wzruszające słowa przybliżyły nam wydarzenia z tamtych lat. Następnie nasza koleżanka, Joanna Theresiak z klasy II a LO, wierszem Katyń przywołała tragiczną historię Polski sprzed siedemdziesięciu lat

Nasze spotkanie powoli dobiegało końca. Na zakończenie zaśpiewaliśmy piosenkę Ogniska już dogasa blask. Myślę, że było to niezwykłe wydarzenie, które każdy z nas z pewnością zapamięta. Mieliśmy okazję spotkać się , miło spędzić ze sobą ten magiczny czas i zastanowić nad prawdziwym sensem patriotyzmu. Wszystkim przybyłym należą się podziękowania - za udział i aktywne włączenie się w uroczystość (a także za oprawę techniczną - Damianowi Wdowińskiemu z klasy III TM).Te wspólnie spędzone chwile nie były czasem straconym i dały nam wszystkim chwile niezapomnianych wzruszeń.


Adrian Rudziak, klasa 1A
Chcesz zobaczyć więcej zdjęć - kliknij w obraz poniżej :)
(szerokość: 565 / wysokość: 374)

(szerokość: 565 / wysokość: 374)

(szerokość: 565 / wysokość: 374)

(szerokość: 565 / wysokość: 387)

VI ZJAZD ABSOLWENTÓW ZESPOŁU SZKÓŁ ROLNICZYCH  - CHOJNÓW - 13 CZERWCA 2020

serwis przygotowany przez MEDIART (w CMS) ©