Szachy w Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie


III Turniej Szachowy o Puchar Polskiej Miedzi


16 listopada 2013 r. Chojnów na kilka godzin stał się stolicą szachów. W hali sportowej Powiatowego Zespołu Szkół gościli uczestnicy III Turnieju Szachowego o Puchar Polskiej Miedzi. Sobotni Turniej zamykał obchody Tygodnia Patriotyzmu w PZS w Chojnowie. Uczestników Turnieju serdecznie przywitali starosta powiatu legnickiego Jarosław Humenny i dyrektor PZS Mariusz Kowalczyk, którzy w towarzystwie zaproszonych gości i arbitra spotkania Piotra Kowalaka uroczyście rozpoczęli turniejowe zmagania.

Turniej indywidualny, rozgrywany systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund po 15 minut zgromadził 85 uczestników z całej Polski: osoby starsze, młodzież i dzieci. Byli wśród nich szachiści doświadczeni z tytułami arcymistrzów międzynarodowych i mistrzów krajowych, ale i tacy, którzy swoją przygodę z szachami dopiero rozpoczynają.

Najmłodszy zawodnik Stasiu Strzelecki miał zaledwie 6 lat i otrzymał nagrodę przeznaczoną dla najmłodszego uczestnika Turnieju, ufundowaną prze księdza Adama Terleckiego. Radny Sejmiku Dolnośląskiego pan Michał Huzarski nagrodził najstarszego uczestnika szachowych zmagań, pana Kazimierza Matusza, który liczył sobie już 81 wiosen.

Czy warto grać w szachy? Czy warto tę grę propagować? Odpowiedź jest twierdząca, ponieważ szachy zawierają wiele elementów wychowawczych. Uczą odwagi i odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Młody adept „królewskiej gry" jest cierpliwszy i panuje nad sobą. Szachy uczą go koncentracji i rozwiązywania problemów, czynią go pokornym.

Wie bowiem, że nie wszystkie jego posunięcia są słuszne. To po prostu najlepsza inwestycja w umysły dzieci i młodzieży.Turniejowi towarzyszyła wystawa obrazów pana Zbigniewa Kaźmierskiego, instruktora gry w szachy w bolesławieckich szkołach. Prezentowane obrazy wędrują z panem Zbigniewem po całym kraju i poza jego granicami.

Po wielu godzinach rozgrywek i emocji III Turniej Szachowy o Puchar Polskiej Miedzi został rozstrzygnięty. Główne nagrody były sfinansowane przez Fundację Polska Miedź. Nagrodzono zwycięzców sześciu pierwszych miejsc, zajęli je:


I miejsce - Łukasz Cyborowski (LKS Wrzos Miedzyborów)

II miejsce - Paweł Jaracz (ŻTMS Baszta Żnin)

III miejsce - Bartosz Siembab (UKS Giecek Radków)

IV miejsce - Łukasz Butkiewicz (OKSiR Wisznia Mała)

V miejsce - Kamil Stachowiak (KSz Polonia Wrocław)

VI miejsce - Jerzy Kot (KSz Polonia Wrocław)


Tytuł Najlepszej Zawodniczki zdobyła Barbara Jaracz (ŻTMS Baszta Żnin).


Organizatorzy przyznali też trzy miejsca w kategorii juniorów, a wywalczyli je:

I miejsce - Filip Cukrowski (WKSz Wołów)

II miejsce - Krzysztof Łukasiewicz (UKS SP3 w Bogatyni)

III miejsce - Kacper Bilczewski (UKS Ognisko Rydułtowy).


Nagrody odebrali też najlepsi zawodnicy z rankingiem ELO poniżej 2100 i poniżej 1800. Starosta powiatu legnickiego Jarosław Humenny ufundował nagrodę dla najlepszego zawodnika miasta Chojnowa, otrzymał ją Jan Biłyk. Był też puchar dla najlepszego zawodnika MDK „Dany", który zdobył Wiesław Rudzicki. Najlepszym zawodnikiem Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie okazał się być Andrzej Krężel. Odebrał on nagrodę ufundowaną przez dyrektora Mariusza Kowalczyka. Były też cenne nagrody rzeczowe, które rozlosowano wśród tegorocznych uczestników.

Organizacja Turnieju o ogólnopolskim zasięgu wymaga sporo nakładów finansowych i pracy. Serdeczne podziękowania należą się wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do sprawnego przebiegu tego spotkania. Wśród nich są: dyrekcja, nauczyciele i pracownicy administracji PZS oraz uczniowie, którzy przygotowali i przystroili halę sportową, prowadzili Turniej, dbali o to, by nikt z uczestników nie był głodny i mile wspominał pobyt w naszym mieście i naszej szkole.

Słowa wdzięczności należą się też pozostałym sponsorom, których grono tworzą: Fundacja Polska Miedź, Bogusław Ksel - prezes Spółki Mercus w Polkowicach, Piotr Bloch - Spółka Apis, RMA Polska Spółka w Chojnowie, Urząd Gminy w Miłkowicach, Janusz Prus - PHP Vitbis w Złotoryi, Daniel Wojciech Janusz, Marta i Andrzej Kupczykowie, Stanisław Kryszczuk, Tadeusz i Karol Bijakowie oraz sponsorzy anonimowi.


JM


Chcesz zobaczyć więcej zdjęć - kliknij w obraz poniżej :)


(szerokość: 565 / wysokość: 374)


serwis przygotowany przez MEDIART (w CMS) ©