„Lata dwudzieste, lata trzydzieste"

w Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie


         11 października 1918 roku we francuskim Compiegne podpisano zawieszenie broni między aliantami, a Niemcami. Było to zakończenie I wojny światowej. Był to też początek nowego rozdziału w historii Europy i świata - rozdziału krótkiego, ale błyskotliwego,  pełnego przemian. To czas jazzu, radia i kina, królami masowej wyobraźni stają się Charlie Chaplin czy Rudolf Valentino. W Stanach Zjednoczonych to czas prohibicji i sławnych gangsterów takich jak Al Capone. W sztuce panuje awangarda. W dwudziestoleciu międzywojennym  pojawiają się: telewizja, magnetofon i antybiotyki, ale też wiele milionów ludzi umrze z głodu w bolszewickiej Rosji. To okres bardzo silnie związany z polityką - z jednej strony groza dopiero co zakończonej I wojny światowej, z drugiej cień II wojny, która lada moment wybuchnie. Jak w tej epoce czuje się człowiek?

Próbą odpowiedzi  na to pytanie była 9 edycja programu Szlakiem Epok Literackich pod hasłem „Lata dwudzieste, lata trzydzieste" zorganizowana w Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie. Konkurs przebiegał w dwóch etapach. W pierwszym, pisemnym etapie wzięło udział 69 uczniów, w drugim - finale 15 osób.

 W konkursie wiedzy o dwudziestoleciu międzywojennym I miejsce zajęła drużyna z klasy IV Technikum Samochodowego w składzie: Tomasz Biernacki, Paweł Piotrowski,  Symeon Natkaniec, II miejsce drużyna z klasy III a Liceum Ogólnokształcącego w składzie:  Aleksandra Pudło, Daria Pogoda, Agnieszka Andreasik  i III miejsce Szymon Homętowski, Karol Turczyński, Jakub Najda z klasy III b również z Liceum Ogólnokształcącego. Wszyscy uczestnicy finału reprezentowali wysoki poziom wiedzy na temat dwudziestolecia międzywojennego. Uczniowie naszej szkoły wzięli też udział w konkursie plastycznym pod sztandarowym hasłem epoki „Zobaczyć świat inaczej",  w którym I miejsce zajęła Kamila Urszulak z II klasy Technikum Żywienia za pracę pod tytułem „Milczenie". Wyróżnienie otrzymała Justyna Mazurkiewicz z klasy III a Liceum Ogólnokształcącego za pracę pt „ Zgaga" i Damian Kuczyński z klasy I Technikum Mechanicznego za pracę pt. „Prawda i fałsz". Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom gratulujemy. Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji „Szlakiem epok literackich".

 

(szerokość: 565 / wysokość: 421)


(szerokość: 565 / wysokość: 421)
(szerokość: 565 / wysokość: 421)(szerokość: 565 / wysokość: 421)

VI ZJAZD ABSOLWENTÓW ZESPOŁU SZKÓŁ ROLNICZYCH  - CHOJNÓW - 13 CZERWCA 2020

serwis przygotowany przez MEDIART (w CMS) ©