Z SZACHAMI ZA PAN BRAT!Poufna rozmowa bez słów przejmująca dreszczykiem, aktywność przy pełnej bezwładności, triumf i klęska, nadzieja i zwątpienie, życie i śmierć - i to wszystko na 64 polach, połączenie poezji z naturą i rywalizacją- oto, czym są szachy"

         Historia szachów liczy ok. 1500 lat. Ich kolebką są Indie, tam w V w. grywano w grę, którą nazywano czaturangą i właśnie ona była pierwowzorem szachów współczesnych. Do Europy dotarły już w VII-IX w. Na podstawie wzmianek w literaturze przypuszcza się, że ta gra przybyła do Polski w XII wieku. W krótkim czasie zyskała wielu zwolenników. Wielbicielem szachów był ponoć m.in. sam Adam Mickiewicz.

Rok 1851 był dla tej dyscypliny sportu przełomowy. Zorganizowano pierwszy międzynarodowy turniej szachowy. Mistrzostwa świata odbyły się 35 lat później.

Ta wymagający dyscyplina po raz czwarty zawita do Chojnowa. To właśnie nasze miasto na kilkanaście godzin stanie się stolicą szachów. A wszystko to już 15 listopada 2014 roku. Tego dnia Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie organizuje IV Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Polskiej Miedzi. Impreza będzie zwieńczeniem obchodów Tygodnia Patriotyzmu, organizowanego właśnie w PZS.

        Turniej ma nie tylko popularyzować ideę tego sportu, lecz także udowodnić, że takie małe miasto jak Chojnów oferuje swoim mieszkańcom ciekawe formy spędzania wolnego czasu. Każdy zainteresowany może wziąć udział w tych ekscytujących zawodach, bez względu na płeć czy wiek. Wszyscy uczestnicy mają równe szanse, wystarczy tylko znajomość zasad gry, zdolność koncentracji i chęć podjęcia wysiłku. W tym sporcie nie trzeba wielkich sił fizycznych, tutaj trzeba trochę wysilić swój umysł.

     Tegoroczne zmagania to jednodniowy turniej szachów szybkich w kategorii OPEN, grany systemem szwajcarskim- 9 rund, 15 minut, na zawodnika. Łączna pula nagród wynosi 5000 zł. Zorganizowanie takich zawodów nie byłoby możliwe bez wsparcia finansowego sponsorów. Nagrody ufundowała fundacja Polska Miedź, za co gorąco dziękujemy.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w turnieju, a zawodnikom życzymy powodzenia! Więcej informacji na stronie www..pzs-chojnow.pl

TERMIN: 15 listopada 2014 r. godz. 10.00
MIEJSCE: sala gimnastyczna, przy ulicy Matejki 1
ZAPISY: Do turnieju można się zapisać na stronie internetowej www.chessarbiter.com
WARUNEK UCZESTNICTWA: Opłacenie wpisowego na miejscu - do godziny 9.30.
- juniorzy - 10 zł.
-seniorzy - 20 zł.
-arcymistrzowie i mistrzowie międzynarodowi są zwolnieni z wpisowego
ORGANIZATOR: Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie.

WARTO WIEDZIEĆ

 • Z grą w szachy związanych jest wiele anegdot, m.in.:

 • - Mistrzu- zagadnęła Alechina, młoda, ambitna dziennikarka, nieumiejąca grać w szachy, przekonana, że potrafi coś o nich napisać- całe życie poświęcił Pan szachom… Czy to prawda, co mówią, że gdyby Pan miał do wyboru damę szachową i żywą, wybrałby Pan szachową?

  - O, to by zależało od pozycji, proszę Pani.

 • A co o szachach sądzą mieszkańcy Chojnowa? Przeprowadziliśmy krótką sondę:


 • - Łucja, emerytka z Chojnowa:
  Uważam, że jest to gra bardzo przydatna, między innymi dlatego że ćwiczy umysł, poprawia koncentrację .

  - Daria, licealistka:
  Jest to gra dla ludzi, którzy są cierpliwi i lubią taką formę wypoczynku.

  -Adrian, licealista:
  Uważam, że jest to bardzo ciekawa gra. Potrafię grać w szachy, lecz nie biorę udziału w turnieju, gram dla własnej przyjemności.  Dziennikarze z LO Chojnów

  serwis przygotowany przez MEDIART (w CMS) ©