Stragany, kawiarenki, wymyślne stroje, przeróżne wystawy- to kilka z licznych atrakcji, które zapewnił nam Powiatowy Zespół Szkół podczas czwartkowego jarmarku w rynku Chojnowa. Uczestnicy przenieśli się w 21 maja 2015r o godz. 15.00  chojnowski rynek zamienił się w magiczne miejsce z początku XX wieku. Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół wraz z nauczycielami i rodzicami przygotowali niezwykły jarmark. Wszyscy uczestnicy wraz z władzami miasta z burmistrzem na czele, władzami powiatu , reprezentowanymi przez panią starostę, przedstawicielami placówek edukacyjnych oraz lokalnych  firm i instytucji, rzemieślnikami, chórem i orkiestrą „wsiedli do wehikułu czasu" i  Zaproszonym gośćmi byli także uczestniczy projektu pt. „1914-2014 Wielka Wojna po 100 latach, w oglądzie młodych Europejczyków",  realizowanego w ramach programu Erasmus+ .
Wydarzenie to niosło ze sobą moc atrakcji m.in.: kawiarenki literackie i językowe, stragany z produktami typowymi dla dawnych miejskich targów, tańce i śpiewy, wystawy staroci, różnorodnych ozdób i pamiątek. Mogliśmy podziwiać także zwierzęta hodowlane: owce, króliki, gołębie, bowiem sprzedaż żywego inwentarza był typowy dla jarmarków. Szczególną uwagę przykuwały stroje, które podkreślały ducha epoki. Mogliśmy zobaczyć kowali, złodziei zegarków, gazeciarzy, cyganki, damy z początku wieku, wróżki (co ciekawe,  przebrali się nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele). W strojach barwnych radców miejskich wystąpili m. in. dyrektor PZS, pan Mariusz Kowalczyk, oraz burmistrz miasta Chojnowa, pan Jan Serkies. Muzyki  w duchu epoki dostarczała nam orkiestra wraz z chórem „Skoranta". Dzięki tym melodiom mogliśmy poczuć się jak prawdziwi mieszkańcy Chojnowa z początku XX wieku. Uczniowie wraz z pomocą rodziców, stojąc przy straganach  i kawiarenkach, dostarczali gościom ciepłej kawy i herbaty, ciasta, bułek czy też pysznego chleba ze smalcem i ogórkiem. W zabawie nikomu nie przeszkadzały nawet opady deszczu.
Również mieszkańcy Chojnowa zaangażowali się w uroczystość, razem ze swoimi rodzinami przybyli na jarmark i wspólnie z nami przeżywali te magiczne chwile. W dobrej zabawie nikomu nie przeszkadzała ani pogoda, ani bariera językowa (uroczystość zaszczycili przecież goście z Francji, Włoch, Portugalii, Niemiec,  Jarmark zakończył się około godziny 18. Z całą pewnością można stwierdzić, że był niezwykle udany. Urok dawnych lat towarzyszył gościom przez każdą minutę uroczystości. Mamy nadzieję, że wydarzenie zostanie długo w pamięci każdego uczestnika. „Powróćmy jak za dawnych lat"  - śpiewała niegdyś Sława Przybylska.
Mamy nadzieję, że udało się ten cel zrealizować dzięki inicjatywie uczniów i pracowników Powiatowego Zespołu Szkół. To wspaniałą lekcja historii, ale i okazja do dobrej zabawy, jednoczącej ludzi w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach.

Klasa dziennikarska 2LO

HARMONOGRAM ROKU SZKOLNEGO 2020/2021   HARMONOGRAM ROKU SZKOLNEGO 2020/2021   HARMONOGRAM ROKU SZKOLNEGO 2020/2021   HARMONOGRAM ROKU SZKOLNEGO 2020/2021
serwis przygotowany przez MEDIART (w CMS) ©