Wygląda dobrze
To pole jest wymagane
SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI SZKOLNEJ DO OLEŚNICY

    W ramach programu „Poznajemy Dolny Śląsk" kolejnym punktem na mapie naszych historycznych wypraw stała się Oleśnica. Wyjazd odbył się w sobotę, 27 października 2007 roku o godzinie 8.00. Za miejsce zbiórki obraliśmy budynek jednej z instytucji Powiatowego Zespołu Szkół, znajdującej się przy ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego.
Po prawie trzech godzinach jazdy autokarem dotarliśmy do celu wyprawy. Nasze zwiedzanie rozpoczęło się od spotkania na okazałym dziedzińcu zamku z sympatyczną panią przewodnik. Malownicze krużganki i liczne, wmurowane w zamkowe ściany płaskorzeźby, herby oraz popiersia urzekły większość uczestników wycieczki. Oprowadzając nas po salach średniowiecznej budowli pani przewodnik ze szczegółami przedstawiła nam historię tej niezwykłej oleśnickiej twierdzy należącej niegdyś do Piastów. Obecnie w budynku znajduje się szkoła, internat, siedziba Ochotniczego Hufca Pracy oraz Urząd Stanu Cywilnego.
    Pierwszym pomieszczeniem, które ukazało się naszym oczom była sala rycerska, w której odbywają się śluby. Następnie obejrzeliśmy „salę pod słoniem", sale konferencyjne oraz apartament książęcy, w którym zachowały się przepiękne, oryginalne zdobienia. Ta część zamku wywarła na nas największe wrażenie. Mieliśmy okazję zwiedzić także część wieży – najstarszego elementu budowli, którą według legendy zamieszkuje duch Pepełko. Opuściwszy dziedziniec zamkowy zobaczyliśmy znajdującą się w pobliżu Kolumnę Złotych Godów, a następnie udaliśmy się w kierunku kościoła zamkowego – Bazyliki mniejszej pod wezwaniem św. Jana Ewangelisty. Na oleśnickim Rynku naszym oczom ukazała się kopia imponującego Pomnika Nike, którego oryginał znajduje się w zamku oraz Ratusz. Zwiedzanie zakończyliśmy obejrzeniem Bramy Wrocławskiej i pozostałości murów obronnych, gdzie wykonaliśmy kilka pamiątkowych zdjęć.
    Wycieczka zakończyła się pomyślnie, a dzięki opiece pani Agnieszki Robak i pani Agnieszki Rybczyńskiej wszyscy dotarli do domu cali, zdrowi i weseli. Z niecierpliwością czekamy już na kolejny wyjazd – tym razem do Wrocławia.

Sprawozdanie opracowały uczennice klasy I b – Sara i Agnieszka
Fot. A. Rybczyńska 

serwis przygotowany przez MEDIART (w CMS) ©