„Słuchajcie wieszczów"

 

W Powiatowym Zespole Szkól w Chojnowie, przy ul. Wojska Polskiego odbyła się kolejna,  IX edycja Konkursu recytatorskiego „Ty nad poziomy wylatuj". Tegoroczny konkurs odbywał się pod hasłem „Słuchajcie wieszczów" i dedykowany był Juliuszowi Słowackiemu, z racji przypadającej w tym roku 200 rocznicy urodzin i 160 rocznicy śmierci tego wielkiego człowieka.

 

Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: poezja śpiewana i recytacja, a zmagania słowne uczestników oceniało Jury w składzie:

Regina Więcław   - doradca metodyczny ds. bibliotek,

Małgorzata Krzywda-  bibliotekarz Miejskiej Biblioteki Publicznej,

ksiądz Artur Trela – nauczyciel religii w naszej szkole oraz

Magdalena Marynowska – przewodnicząca samorządu uczniowskiego przy  ul. Wojska Polskiego.

 

 

Konkurs uświetnił występ Pauliny Zatwarnickiej  oraz  Simony Pietrzak. Uczennice wcieliły się w postaci Aliny i Balladyny  z dramatu „Balladyna" Juliusza Słowackiego.

 

 

Jury najwyżej oceniło prezentację Katarzyny Demiańczuk z IV klasy Technikum Handlowego, która zajęła pierwsze miejsce. W jej wykonaniu usłyszeliśmy „Ojca zadżumionych" Juliusza Słowackiego. Bardzo podobała się również recytacja Sary Lewandowskiej z klasy I Technikum Ekonomicznego, w której wykonaniu usłyszeliśmy utwór pt. „Słowiański Papież". Sara zajęła drugie miejsce w kategorii recytacja, egzeqwo z Kamilą Gawlicką, uczennicą I klasy Technikum Handlowego. III miejsce Jury przyznało Dorocie Kowalczyk z klasy I Technikum Ekonomicznego.

 

 

 

  

 

Wszystkich zachwyciła poezja śpiewana w wykonamiu Agnieszki Czajki i Ewy Mazurkiewicz.

Pierwsze miejsce zdobyła Agnieszka Czajka z klasy III Technikum Handlowego, która zaśpiewała hymn Juliusza Słowackiego "Smutno mi, Boże...". Muzykę do tego utworu skomponował Mariusz Milewski, i to on -wspólnie z Arkadiuszem Kotalą - akompaniowali Agnieszce podczas występu.

 

 

Wyróżnienie otrzymała Ewa Mazurkiewicz  z klasy I  Liceum Ogólnokształcącego, która zaśpiewała piosenkę "Mury" Jacka Kaczmarskiego przy akompaniamencie  Marka Koniewicza.

 

 

Podczas obrad jury czas oczekiwania umilił występ uczniów klasy I Technikum Handlowego I Hodowli Koni: Patrycji Gałaszkiewicz, Pauliny Zatwarnickiej, Patryka  Boryńca oraz Pauliny Ostrowskiej, w wykonaniu których usłyszeliśmy kilka piosenek.

 

 

                      

 

IX edycję konkursu recytatorskiego pod hasłem „Słuchajcie wieszczów" prowadzili: Kasia Gachowska i Patryk Zdanowski. Konkursu przygotowały: Pani Elżbieta Górniak oraz Pani Renata Hermanowicz.

 

 

W Roku Słowackiego uczciliśmy pamięć poety, przypomnieliśmy jego zasługi i twórczość. Jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu odwagi prezentacji tak trudnej poezji jak poezja Juliusza Słowackiego.                                    

 

E.G. i R.H.

serwis przygotowany przez MEDIART (w CMS) ©