Warsztaty w Bolesławcu - 27 marca 2010

Nasze ceramiczne "dzieła"

 

          Dnia 27 marca 2010 roku piętnastoosobowa reprezentacja uczestniczek zajęć o nazwie „Zmienne koleje losu Dolnego Śląska" wyruszyła na podbój Bolesławca. Wyjazd odbył się  w ramach projektu „Synergia znaczy więcej" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Pogoda nie dopisała, jednak wszystkie dziewczęta stawiły się o wyznaczonej godzinie w wyznaczonym miejscu, by pod opieką Pań Agnieszki Robak i Agnieszki Rybczyńskiej wyruszyć do dawnego Bunzlau.

      Droga przebiegała spokojnie i bezpiecznie, a to zapewne za sprawą Pana Kierowcy  i sprawności busa, zakupionego również ze środków Unii Europejskiej. Po niespełna czterdziestominutowej jeździe dotarliśmy na miejsce. Pierwszym celem naszego zwiedzania była „Manufaktura w Bolesławcu". Tutaj w oczekiwaniu na warsztaty ceramiczne, można było zakupić lub po prostu podziwiać piękne wyroby tamtejszej fabryki. Kiedy już pojawiła się nasza przewodniczka – Pani Klaudia, rozpoczęłyśmy wędrówkę poprzez sale i korytarze budynku. Miałyśmy okazję zobaczyć, na czym polega proces wyrobu naczyń ceramicznych, obserwować panie malujące naczynia oraz dowiedzieć się więcej na temat przedmiotów codziennego użytku, właśnie tutaj wyrabianych. Kolejno nasza pani przewodniczka zaprowadziła nas na warsztaty ceramiczne, gdzie własnoręcznie mogłyśmy ulepić oraz pomalować naczynia. To było świetne doświadczenie i wspaniała zabawa. Każda z nas zgodnie z własnym upodobaniem i gustem, mogła ozdobić talerze, kubki czy miski. Po zakończonych pracach każda z nas otrzymała imiennie podpisany dyplom oraz naczynie własnego wyrobu.

      Jako, że Bolesławiec słynie z ceramiki, nie mogłyśmy ominąć Muzeum Ceramiki. Obejrzałyśmy tam wszystkie wystawy, m. in. „Kamionka bolesławiecka od XVIII w. do czasów współczesnych" oraz „Ceramika europejska". Naszą uwagę najbardziej zwrócił olbrzymi dzban znajdujący się w jednej z sal. Olbrzym bowiem liczy ponad 2 metry i waży ponad 600 kg.

      Nasz wyjazd do Bolesławca tutaj dobiegł końca. Tuż przed powrotem do domu każda z nas otrzymała różnorodne prospekty i przewodniki na temat miasta ceramiki i Dolnego Śląska, jak np. „Muzea Dolnego Śląska", „Bolesławiec. Śladami wspólnej historii". Jesteśmy przekonane o tym, że otrzymane materiały pozwolą uzupełnić naszą wiedzę zdobytą podczas wyprawy i jeszcze bardziej zbliżą nas do naszego regionu - województwa dolnośląskiego.

      Mimo pochmurnego nieba, bezpiecznie dotarliśmy do Chojnowa, a każdy przywiózł  ze sobą miłe wspomnienia. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnego wyjazdu – tym razem do Wrocławia.

                                                                                                                                                                   Sara

 

 

                                                                         Fot. i oprac. Agnieszka Rybczyńska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

powrót

 

 

serwis przygotowany przez MEDIART (w CMS) ©