Wygląda dobrze
To pole jest wymagane
powrót


„Ocalone od zapomnienia"

 

            5 grudnia 2016 r. w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu odbyła się gala wręczenia nagród dla finalistów konkursu „Porozmawiaj z babcią, zapytaj dziadka". Konkurs był wspólnym przedsięwzięciem „Gazety Wrocławskiej" i Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, pod patronatem marszałka województwa dolnośląskiego i dolnośląskiego kuratora oświaty. Na konkurs wpłynęło 320 prac z całego Dolnego Śląska, gdzie zaprezentowano często dramatyczne losy ludzi, którzy przeżyli piekło Syberii, których wojna zmusiła do opuszczenia rodzinnych domów i którzy na dolnośląskiej ziemi rozpoczęli swoje nowe życie.

            Paweł Wiśniowski, uczeń IV klasy Technikum Ekonomicznego, biorąc udział w tym konkursie opisał dzieje rodziny Józefa Junkiewicza, mieszkańca Chojnowa. Im dłużej słuchało się relacji pana Józefa, tym pragnienie przekazania innym jego wspomnień było coraz większe.

W efekcie powstała praca, którą Paweł zatytułował „Wciąż od nowa". Wysłana na konkurs została zakwalifikowana do dwudziestu najbardziej interesujących świadectw.

            5 grudnia spośród dwudziestki finalistów wybrano trzech laureatów. I miejsce zdobył uczeń Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie - Paweł Wiśniowski. To wielkie wyróżnienie dla Pawła i radość dla naszej szkoły. Serdecznie gratulujemy zwycięstwa. Były oklaski, uściski rąk, media i wspaniałe nagrody. Dwadzieścia wyróżnionych prac zostało opublikowanych w książce „Porozmawiaj z babcią, zapytaj dziadka. Zbiór opowiadań konkursowych". Pozycja jest dostępna w bibliotece szkolnej.  

Tą szczęśliwą wiadomością Paweł, jeszcze tego samego dnia, podzielił się z panem Józefem Junkiewiczem. Przekazał mu również świeżo wydrukowaną książkę, w której znajduje się spisana historia jego rodziny. Zapowiedział też wizytę dziennikarzy z TVP, którzy chcieli przeprowadzić wywiad z bohaterem zwycięskich wspomnień.

Dobrze, że udało się zdążyć „ocalić je od zapomnienia".

 

 

Zapraszamy do przeczytania wspomnień spisanych w oparciu o wywiad przeprowadzony

z panem Józefem Junkiewiczem – „Wciąż od nowa"         


Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie

ul.Witosa 1

59-525 Chojnów

serwis przygotowany przez MEDIART (w CMS) ©