Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Jeździectwo zawsze było w moim życiu – mówi Zuzanna Społowicz, uczennica klasy II LO, reprezentantka Polski w WKKW 

 

ZS1

Nie wszyscy wiedzą, że jesteś reprezentantką Polski w…? 

W jeździectwie, w dyscyplinie WKKW, czyli Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. 

Czy możesz przybliżyć tę dziedzinę sportu? 

WKKW to dyscyplina wymagająca szczególnie opracowanego treningu zarówno jeźdźca, jak i konia. To skomplikowany proces treningowy, który polega na przygotowaniu konia na różnych płaszczyznach. Jest to dyscyplina składająca się z trzech części: ujeżdżenia, skoków i crossu. 
Ujeżdżenie wymaga od pary precyzji i spokoju, skoki rytmu i dokładności, a cross odwagi i wyczucia. Po połączeniu wyników z tych trzech prób podaje się ostateczne wyniki. 
Trudność konkurencji polega na przejechaniu dobrego, precyzyjnego czworoboku podczas próby ujeżdżenia, a następnie utrzymaniu jak najlepszego wyniku do samego końca, nie uzyskując punktów karnych podczas próby skoków i terenowej(crossu). 

Co sprawiło, że zajęłaś się właśnie tym? 

To prawdziwa pasja, która  tak naprawdę była ze mną od urodzenia. Moi rodzice również jeżdżą, a mój tato, oprócz tego, że jest moim trenerem i trenerem Kadry Narodowej, jest również dwukrotnym olimpijczykiem w tej konkurencji. 
Jeździectwo zawsze było w moim życiu, myślę, że dzięki temu wszystko przyszło naturalnie. 

Jak wygląda Twój rozkład dnia? 

Dni bywają długie, wracam ze szkoły do domu zwykle około godziny 15, jem obiad, a już od 16 zaczynam treningi. Ze stajni wracam około godziny 20, robię lekcje i przygotowuje się na następny dzień. 

Co zaliczasz do swoich największych sukcesów? 

Za jeden z moich największych sukcesów uważam zajęcie 10 miejsca (z 80 zawodników) na Mistrzostwach Europy we Włoszech, już sama okazja wystartowania tam była dla mnie ogromnym osiągnięciem. 
Oprócz tego myślę, że dwukrotne Mistrzostwa Polski w kategorii juniorów (rok 2021 i 2023). 
Te sukcesy wspominam dotychczas jako największe. 

Czy Twoje plany na przeszłość związane są z jeździectwem? 

 Na pewno. Wszystkie moje marzenia związane są z jeździectwem i pracą z końmi. Jest to coś, w czym jestem dobra i kiedy to robię, czuję, że realizuję swoje cele i dążę do spełnienia swoich marzeń. 

Jakie wyzwania stoją przed Tobą w najbliższej przyszłości? 

 Tegoroczny sezon na pewno będzie wymagający. Mam aktualnie trzy konie do startów (w tym dwa w kadrze narodowej i jednego dopiero się szkolącego) 
Każdemu z nich poświęcić muszę dużo czasu i uwagi. 
Na pewno głównym celem tego sezonu są dla nas Mistrzostwa Europy (w tym roku rozgrywane w Polsce). Reszta planów jest elastyczna i zmienia się zwykle wskutek wielu czynników. 

Dziękujemy za rozmowę i życzymy dalszych sukcesów 

Dziękuję 

 

Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie

ul.Witosa 1

59-525 Chojnów

serwis przygotowany przez MEDIART (w CMS) ©