„Zamknięte z powodu bogactwa"
Autor tekstu: Tranked Dorts
Współpraca: Ursula Ehler
Przekład: Elżbieta Jeleń
Scenariusz i reżyseria: Jacek Papis
Scenografia: Wojciech Radke
Muzyka: Hanna Klepacka
Premiera: 17 lutego 2007 r. (Duża Scena)
Aktorzy:
Bogdan Grzeszczak
Joanna Gonschorek
Tadeusz Ratuszniak
Magda Skiba
Paweł Palcat
Ewa Galusińska
Anita Poddębniak
Małgorzata Urbańska
Rafał Cieluch
Poan Szczyp, doradca inwestycyjny/ Fotograf
Paweł Wolak
Inspicjent/ sufler- Jolanta Naczyńska
Uczniowie klasy II „A" i III „B" LO mieli możliwość z bliska przyjrzeć się żywiołowi teatru- siedzieli bowiem na scenie, wystarczyło wyciągnąć rękę, by dotknąć aktorów. Artyści legnickiego teatru po raz kolejny udowodnili, że pragną zmniejszyć dystans między aktorem a widzem.
4 grudnia 2008 roku na dużej scenie Teatru Modrzejewskiej w Legnicy została zagrana komedia pt: „Zamknięte z powodu bogactwa". Autorem jest Trankred Dorst, niemiecki dramatopisarz, reżyser, tłumacz, autor scenariuszy filmowych i słuchowisk. Reżyserem spektaklu przedstawionego w Legnicy jest Jacek Papis.
Komedia, którą można określić mianem metafizycznej, opowiada o parze sklepikarzy, którzy wygrali na loterii 11 milionów i z dnia na dzień ich życie się zmieniło. Woda sodowa uderzyła im do głowy, nie liczyło się nic poza fortuną, która według nich była największym szczęściem, jakie mogło ich spotkać. Max i Róża (bohaterowie) ukazują, jak człowiek potrafi ogłupieć pod wpływem pieniądza. Nie liczą się dla nich żadne wartości moralne, ważne jest tylko to, co można kupić i dotknąć. Pragną mieć wszystko dla siebie, kupują samochód, zatrudniają szofera, mieszkają w ekskluzywnych hotelach. Jednak i to po czasie zaczyna się im nudzić. Róża pragnie zamieszkać w willi, a Max kupuje wielki, opuszczony dworzec. Wolą przeznaczyć pieniądze na rzeczy, które do niczego im się nie przydadzą niż podzielić się nimi z rodziną. Kupują fortepian, mimo iż żadne z nich nie potrafi na nim grać.
Pozornie utwór jest lekką komedią, w rzeczywistości ma też wymiar tragiczny. Ilustruje problem pustki życiowej ludzi, którzy za szczęście uznali fortunę. Nie mają dzieci, nie mają przyjaciół, otaczają ich jedynie przedmioty i ludzie, których można kupić. Wobec jałowości egzystencji pozostaje już tylko śmiech. I tak też kończy się sztuka- słyszymy głośny, niepohamowany śmiech bohaterów.
Paulina
Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie
ul.Witosa 1
59-525 Chojnów