Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

            

 

 

 „Kto kocha -  małe mu ogromnieje

               i lada promyk zolbrzymia nadzieję”

                                                       C. K. Norwid

 

 

 

>>galeria zdjęć<<

 

 

Czy warto było?

200-rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida

            Czy warto było, aby uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół  na chwilę zatrzymali się i wczytali w historię życia, i w słowa poety tak doświadczonego przez los, a tak pragnącego pić ze  źródła: Prawdy, Miłości i Piękna?

Odpowiedź brzmi – warto było. 

            30 listopada, w  aulach Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie, 41 uczniów wzięło udział w konkursie wiedzy o życiu i twórczości Cypriana Kamila Norwida. Konkurs odbywał się pod hasłem „O wielu pasjach w życiu jednego Człowieka”. Dziś, gdy twórczość Norwida została już doceniona i stała się inspiracją dla wielu, łatwo przyznawać: tak to wielki artysta, poeta, humanista, to prozaik, dramatopisarz, malarz, rysownik i rzeźbiarz, to filozof, wizjoner. Ale, gdy żył, czego doświadczał, co mówiono o nim?.......... 

            Wieczny emigrant, bez pieniędzy, nieszczęśliwie zakochany, tracący słuch i wzrok, gruźlik. Nieustannie krytykowany, wyszydzany, uznawany za poetę miernej wartości, którego twórczość pełna jest „ciemności” i zawiłości. Nie rozumiano o czym pisał, dlaczego tak pisał, czemu był wierny. „Krytykom moim życzę, napisał Norwid, tyle lat szczęścia, ile dni ja w życiu głód cierpiałem - z uśmiechem - i cierpieć będę - idę dalej.” Norwid umierał w przytułku dla bezdomnych. Samotny, spragniony ciepła. 

„Smutno życie porzucić i zamknąć się w sobie.

Żyć czuciem własnym, własnych marzeń przędzą,

Lecz smutniej o wiele być na życia grobie

I ducha skrępować młodości swej nędzą”

 

Do końca tworzył, spisywał wszystko co dane było mu poznać. Żywił nadzieję, że kiedyś, ktoś go zrozumie, odczyta, przekaże innym wielkość myśli i słów. W swoim ostatnim liście z żalem stwierdzał: „Cyprian Norwid zasłużył na dwie rzeczy od Społeczeństwa Polskiego: to jest aby oneż społeczeństwo nie było dlań obce i nieprzyjazne”.

Czesław Niemen uważał, że: „Teksty Norwida to wielka literatura, w której powiedziane zostało wszystko, co wciąż jest najistotniejsze.” Święty Jan Paweł II, który rzec by można karmił się twórczością Norwida, uznał go za jednego z największych poetów i myślicieli, jakich wydała chrześcijańska Europa. 

            W konkursie wiedzy o C. K. Norwidzie, który odbył się w Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie, I miejsce zajęła Kamila Kasprzak, uczennica IV klasy Technikum Ekonomicznego, drugie wywalczyła uczennica II klasy Liceum Ogólnokształcącego – Zuzanna Kudelska, III miejsce przypadło Wiktorii Rutkowskiej, uczennicy III klasy Technikum Hotelarskiego. 

Każdy z uczniów, który brał udział w konkursie, miał też sposobność napisania jakie myśli towarzyszyły mu podczas lektury biografii i twórczości poety. Oto niektóre fragmenty wypowiedzi: „Niełatwo czytać o osobie, która przeszła tak wiele w swoim życiu. Byłam pod wrażeniem tego, ile wytrzymał. Zaimponował mi, nie poddał się”, „…podziwiam go za wytrwałość i odwagę, za to, że nie bał się być innym”,  „…jest dla mnie świetnym przykładem, by starać się być dobrym nie tylko w jednej dziedzinie”, „Podziwiam go za tak silną wolę”, „Byłem pozytywnie zaskoczony, że można dla czegoś, co się kocha stracić wszystko i dalej w tym trwać, pomimo przeciwności”, „Norwid to człowiek, który się nie poddaje i nie traci nadziei”, „Ta poezja jest na swój sposób piękna, ale niezwykle skomplikowana w odbiorze.”

Konkursowi wiedzy o Norwidzie towarzyszyły konkursy plastyczny i literacki pod hasłem „Kształtem miłości piękno jest”. W konkursie plastycznym pierwsze miejsce jury przyznało Julii Kozerskiej, uczennicy II klasy Liceum Ogólnokształcącego. Wyróżniono też prace dwóch uczennic z Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych: Dominiki Potocznej i Gabrieli Żywanowskiej.

W konkursie literackim pierwszym miejscem nagrodzono wiersz „Prawdziwe piękno” Wiktorii Rutkowskiej, drugie miejsce, za wiersz „Piękno w prostocie ukryte”, jury przyznało Sylwii Gibas, uczennicy IV klasy Technikum Ekonomicznego; dwa trzecie miejsca otrzymały uczennice z III klasy Technikum Ekonomicznego: Emilia Pleśniak i Magdalena Kiwacz. Wyróżniono też krótki wiersz Angeliki Kozioł, uczennicy I klasy Technikum Logistycznego. 

Kilka strof z wyróżnionych wierszy:

„Czym jest piękno – zapytasz

A ja Ci odpowiem

Piękno to Twoje dłonie, w których tonie moja twarz

To Twoje oczy, szkliste, patrzące w dal

To Twoje włosy rozwichrzone przez wiatr”

 

„Mówią – piękno tkwi w prostocie,

A więc miłość nie jest trudna,

…tkwi w najprostszych rzeczach.

Przyjdzie, gdy zapragniesz jej jak chleba”

 

Organizatorzy gratulują wszystkim uczestnikom konkursów. Mamy cichą nadzieję, że literackie prace uczniów doczekają się szkolnej publikacji w ramach III edycji tomiku twórczości uczniów Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie  „Ty nad poziomy wylatuj”. 

 

„Wszystko bierze swą moc z ideałów.“

C. K.Norwid

 

Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie

ul.Witosa 1

59-525 Chojnów

serwis przygotowany przez MEDIART (w CMS) ©