Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

WIELKANOC W LITERATURZE

 

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jest to święto będące czasem radości, tryumfu i spełnienia obietnic.

Wielkanoc niejednokrotnie stawała się wątkiem, z którego czerpała literatura.

4 i 5 kwietnia w bibliotece przy ul. Wojska Polskiego i w auli przy ul. Witosa czytaliśmy teksty literackie o tematyce wielkanocnej.

Część klas wysłuchała fragmentów „Chłopów” Władysława Reymonta, opisujących piękne tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych na wsi polskiej w latach osiemdziesiątych XIX wieku.

W powieści pokazane jest, jak świętowali chłopi i jakie obrzędy i przesądy towarzyszyły temu świętowaniu. Reymont opisuje malowanie pisanek, uroczystość poświęcenia ognia i wody, lany poniedziałek oraz chodzenie z kogucikiem.

Pozostałe klasy wysłuchały  fragmentów „Listów Nikodema” Jana Dobraczyńskiego. Książka opisuje losy rabbiego Nikodema, członka Sanhedrynu, który idąc śladami Chrystusa, patrząc na Jego cuda i czyny, rozmawiając z Nim, odrzuca suchą literę Prawa i przyjmuje Jego naukę. To książka o cierpieniu i miłości do ludzi ,miludzi, miłościzystko zwycięża.

 

serwis przygotowany przez MEDIART (w CMS) ©