Aktualności

Dusza z ciała wyleciała
Podobno dusza zmarłego wylatuje z ciała w postaci ptaka - białego, gdy umiera mężczyzna oraz czarnego, gdy umiera kobieta. Nie tak dawno temu praktykowano w Polsce zwyczaj, zwany, w niektórych regionach, Pustymi nocami. W tym specjalnym czasie krewni, sąsiedzi i znajomi, gromadzili się w jednej izbie, by czuwać przy zmarłym aż do momentu wyprowadzenia ciała na cmentarz. Lament, modlitwy i śpiew miały ułatwić wedrówkę duszy w zaświaty oraz pomóc w oswojeniu się ze śmiercią. Bezpieczne i pewne przejście zmarłego na "tamten" świat, wymagało jednak o wiele więcej wysiłku i zabiegów. Czy sowa pohukuje na śmierć? Czy dusza zmarłego odbija się w lustrze? Dlaczego należy zastukać trzy razy w próg? I co się dzieje z duszą, gdy wychodzi z ciała? Zapraszamy na wieczór pieśni i opowieści o śmierci, który odbędzie się 9 listopada, o godzi. 18.00, w budynku LO przy ul. Późniaków 2. Spotkamy się na Strychu, w półmrocznym świetle, by wspólnie odbyć podróż w zaświaty. Zabiorą nas w nią młode pieśniarki i starsze opowiadaczki. Wysłuchamy tradycyjnych pieśni pogrzebowych, które korzeniami sięgają nawet XV wieku, śpiewanych dla duszy oraz ku przestrodze żyjących, a także historii związanych z dawnym obrzędem pochówku i tym wszystkim, co działo się wtedy, gdy nadchodził niecodzienny czas śmierci. Po mrocznych opowieściach nakarmimy, zgłodniałe i spragnione dusze, pieczonym plackiem i ciepłą herbatą. Serdecznie zapraszamy!
data publikacji: 2017-11-07 09:50
 
Próba przygotowująca do Ogniska Patriotyzmu
2 listopada br. w sali nr 11 przy ul. Poźniaków odbyła się próba przygotowująca do Ogniska Patriotyzmu. Wzięli w niej udział nasi akordeoniści Michał i Kacper, prowadzący Ola i Patryk, odpowiedzialny za wyświetlanie prezentacji multimedialnej Kuba oraz recytatorzy Karolina, Weronika, Marta, Martyna, Weronika, Paweł i Kacper. Na Ognisko Patriotyzmu, podczas którego nieść się będzie pieśń i słowo, serdecznie zapraszamy o godzinie 17.00 w środę 15 listopada do Parku przy ulicy Poźniaków 2. Zapraszamy do obejrzenia filmu z próby.
data publikacji: 2017-11-05 13:57
 
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w ” 109”
W październiku, jak co roku, obchodziliśmy w szkole Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Tym razem pod hasłem:” Książka nas łączy.” Uczniowie klas pierwszych, zarówno szkoły branżowej jak i technikum, podzielili się informacjami na temat swoich ulubionych książek, książek które czytali ostatnio oraz opowiedzieli o swoich biblioteczkach domowych, tworzonych wspólnie z rodzicami czasami z dziadkami. Na zajęciach obejrzeli nowości wydawnicze, zakupione do biblioteki w ramach projektu ”Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” oraz wysłuchali fragmentów najciekawszych książek. Napisali również piękne rekomendacje książek, które poleciliby koleżance lub koledze. Najciekawsze z nich zostały zaprezentowane na facebooku PZS w Chojnowie.
data publikacji: 2017-11-03 12:37
 
Egzamin zawodowy
Wtorek 31.10.2017 godz.9.00-13.30. Klasa 4THot. pisała egzamin zawodowy próbny w kwalifikacji T.12 Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie. Trzymamy za nich kciuki☺
data publikacji: 2017-11-02 12:34
 
ERASMUS+ "Łączmy nasze serca bez granic"
Ogłaszamy nabór na wyjazd uczniów do Liverpoolu w Anglii, który odbędzie się w terminie od 21 do 26 kwietnia 2018 r. Koszt całego wyjazdu wynosi 300 zł. Listy motywacyjne można składać do: - koordynatorów projektu - Zofii Łabuz (pedagog) lub Joanny Więcław - w sekretariatach szkół, - w bibliotece przy ul. Witosa, do środy 8 listopada 2017r. (po tym terminie listy motywacyjne nie będą przyjmowane).
data publikacji: 2017-10-31 09:24
 
<< nowsze | 62  | 63  | 64  | 65  | 66 | 67  | 68  | 69  | 70  | 71  | 72  | starsze >>

ORLĘTA LWOWSKIE ORLĘTA LWOWSKIE ORLĘTA LWOWSKIE ORLĘTA LWOWSKIE ORLĘTA LWOWSKIE ORLĘTA LWOWSKIE ORLĘTA LWOWSKIE ORLĘTA LWOWSKIE ORLĘTA LWOWSKIE ORLĘTA LWOWSKIE ORLĘTA LWOWSKIE ORLĘTA LWOWSKIE
serwis przygotowany przez MEDIART (w CMS) ©