Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Ruszaj galopem

Projekt współfinansowany ze środków Uni Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

                          Już ruszyliśmy, a Ciebie jeszcze z nami nie ma?

Chcesz jeździć konno w „cool" kamizelce wyróżniającej Cię z tłumu, mieć możliwość posłuchania, co mają do powiedzenia o koniach fachowcy, dyskutować z kolegami i poszerzać swoją wiedzę hipologiczną, jeździć  z nimi na wycieczki do stadnin i ośrodków jeździeckich, zdobyć odznakę jeździecką? Od dzisiaj już możesz!

Jeżeli jesteś uczniem PZS w Chojnowie masz nową szansę na ciekawe spędzanie wolnego czasu, rozwijanie swoich zainteresowań i jednoczesne przygotowanie się do interesującego zawodu.

Od  02 stycznia 2009 roku w Technikum Hodowli Koni i Technikum Rolniczym w Chojnowie wdrażany jest projekt z unijnych funduszy Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki .

Projekt pod tytułem „Ruszaj galopem" pomoże Ci:

·         doskonalić umiejętności jeździeckie,

·         skorygować, przez znanego trenera, nabyte w jeździe konnej błędy,

·         rozszerzyć wiedzę hipologiczną,

·         skontaktować  się  z ewentualnym pracodawcą – hodowcą koni,

·         zdobyć odznakę jeździecką,

·         wziąć udział w zawodach szkolnych.

W projekt zaangażowane są:

o   Stowarzyszenie Pomocy Uczniom PZS w Chojnowie „Wsparcie" ,

o   Powiatowy  Zespół Szkół w Chojnowie,

o   Stadnina Koni Jaroszówka.

Szczegółów o możliwości udziału w nim udzielą pod numerami 785242849/47, oraz pod adresem
e-mail: 
 ruszajgalopem@onet.eu

 

Unia Europejska sfinansuje projekt  "Ruszaj galopem" w Technikum Hodowli Koni w Chojnowie.

 

 Grupa nauczycieli skupionych w Stowarzyszeniu „Wsparcie", pozyskała pieniądze ze środków unijnych na opracowany przez siebie projekt „Ruszaj galopem". Kilkaset tysięcy złotych pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego,
w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki zostanie przeznaczonych na doskonalenie umiejętności zawodowych, szczególnie jeździeckich, uczniów Technikum Hodowli Koni w Chojnowie.

Program Operacyjny Kapitał Ludzki przeznacza swoje środki finansowe na działania służące podnoszeniu poziomu wykształcenia oraz zmniejszaniu obszarów wykluczenia społecznego. „Ruszaj galopem" wpisuje się w cele Programu, odpowiada bowiem na nowe potrzeby rynku pracy. W opracowanym przez Szkołę i wdrożonym w 1995 roku programie technika hodowcy koni, założono, zgodnie z wytycznymi władz oświatowych, kształcenie umiejętności jeździeckich jedynie na poziomie podstawowym,  ze względu na ograniczone możliwości finansowe oświaty, które występują i dzisiaj.

Obecnie na rynku pracy poszukiwani są absolwenci ze znacznie wyższymi umiejętnościami jeździeckimi i wiedzą umożliwiającą im m.in. trening koni, prowadzenie rekreacji konnej, przygotowanie i prezentowanie koni do sprzedaży.

 Więcej miejsc pracy powstaje w rekreacji i sporcie, mniej - w stadninach. W cenie są tylko konie odpowiednio wytrenowane, po kilkuletniej pracy pod jeźdźcem. Rozwijająca się dynamicznie rekreacja i turystyka potrzebuje licencjonowanych instruktorów jeździectwa. Uczniowie technikum zdają sobie sprawę z tych zmian i chcą mieć takie umiejętności jeździeckie
i taką wiedzę hipologiczną, które dadzą im szansę zdobycia dodatkowych uprawnień zawodowych i znalezienia atrakcyjnej pracy. Ci uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie pochodzący z niewielkich gospodarstw rolnych, którzy zamierzają  przekształcić je w atrakcyjne ośrodki turystyczne, są również zainteresowani nabyciem umiejętności jeździeckich.  „Ruszaj galopem" odpowiada tym oczekiwaniom.

            Projekt „Ruszaj galopem"

jest realizowany w okresie od 2 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r. i weźmie w nim udział około 70 osób. 

Uczniowie będą uczestniczyli w warsztatach jeździeckich,  wizytach studyjnych,  seminariach zawodowych oraz
w dodatkowych zajęciach dydaktycznych i specjalistycznych.

Zajęcia będą odbywały się w zawsze gościnnej Stadninie Koni Jaroszówka oraz w obiektach Powiatowego Zespołu Szkół
w Chojnowie. Do realizacji zajęć zaproszono specjalistów m. in. z hodowli koni, teorii jeździectwa i weterynarii.

 

                                            

 

Koło pozalekcyjne z hodowli i użytkowania koni umożliwi uczniom rozwijanie zainteresowań  różnymi dziedzinami hodowli i użytkowania koni (sporty konne, rekreacja konna,

hipoterapia, organizacja imprez jeździeckich i ośrodka jazdy konnej). Zajęcia są prowadzone  przez   nauczyciela hodowli koni już od stycznia bieżącego roku. W każdym roku realizacji projektu grupa będzie liczyła około 25 osób.

Seminaria zawodowe umożliwią uczniom (4 seminaria w roku), kontakt ze specjalistami - praktykami m.in.  hodowli koni, teorii jeździectwa i weterynarii, pozwolą im pogłębić  i uaktualnić wiedzę, a także przedyskutować istotne problemy  zawodowe. W pierwszym, marcowym seminarium weźmie udział około 40 osób.

Warsztaty jeździeckie, będą prowadzone na terenie ośrodka jeździeckiego Stadniny Koni Jaroszówka dla 40 osób w każdym roku. Zajęcia rozpoczęły się już w lutym tego roku. Na obecnym etapie grupa jeźdźców przygotowuje konie do pracy. Następnie kolejne grupy będą ćwiczyły swoje umiejętności pod okiem instruktora. Pod koniec marca wszyscy uczestnicy warsztatów będą ocenieni przez specjalistę – trenera jeździectwa. Każdemu z nich będzie przedstawiona opisowa ocena umiejętności i indywidualny program naprawy. Taka kontrola postępów  będzie przeprowadzana przez trenera 3 razy
w ciągu roku. Zajęcia zakończą się oceną postępów i wyznaczeniem celów do dalszej pracy. W zajęciach z trenerem uczestniczyć będzie instruktor, który zrealizuje z uczniem program naprawy. Zajęcia będą się odbywały także w czasie wakacji.

            W każdym roku realizacji projektu odbędą się trzy wizyty studyjne, różne pod względem tematyki. Uczniowie zaplanują każdy wyjazd, zorganizują go, udokumentują jego przebieg, a krótkie prezentacje zamieszczą na stronie internetowej szkoły. W każdym wyjeździe będzie uczestniczyć 35 uczniów. Pierwsza wycieczka planowana jest w marcu.

Podsumowaniem pracy każdego ucznia i jednocześnie  sprawdzianem poziomu osiągniętych umiejętności będzie zdobycie odznaki jeździeckiej: brązowej, srebrnej  a może nawet złotej. Do egzaminu na odznakę jeździecką będą mogli przystąpić wszyscy chętni uczestnicy warsztatów jeździeckich, którzy osiągnęli wystarczające umiejętności. W trakcie projektu egzamin będzie przeprowadzony 3 krotnie, wraz z postępem umiejętności uczniów, jednorazowo dla około 10-15 osób.
W tym roku pierwszy egzamin odbędzie się we wrześniu.

Spodziewanym rezultatem projektu jest taki poziom umiejętności jeździeckich uczniów technikum, który umożliwi im zdobycie odznaki jeździeckiej. Dobre umiejętności jeździeckie otworzą absolwentom szkoły drogę do uzyskania ważnych
w środowisku zawodowym kwalifikacji, na początku - instruktora jeździectwa i sędziego sportów konnych. Pozwolą również czerpać radość ze startów w zawodach jeździeckich .

                       

Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie

ul.Witosa 1

59-525 Chojnów

serwis przygotowany przez MEDIART (w CMS) ©