powrót do strony głównej projektu
Kraków 15 - 16.10.2018r. dzień 1
Za nami pierwszy, pełen atrakcji dzień, spędzony w towarzystwie gości uczestniczących w realizacji projektu Erasmus +. Bardzo wcześnie, o 4.00 rano, wyjechaliśmy z Chojnowa, a na miejscu byliśmy około 10.00. Ten dzień, 15 października, uczniowie i nauczyciele PZS w towarzystwie przyjaciół ze szkół europejskich spędzili w Krakowie. Uczestniczyliśmy w warsztatach integracyjnych, dzięki którym mieliśmy możliwość bliższego poznania naszych rówieśników z innych państw. Tematem zajęć był Holocaust. Po obiedzie rozpoczęliśmy zwiedzanie Kazimierza. To fascynujące miejsce, znaczące w historii miasta i świadczące nie tylko o burzliwej przeszłości, ale i o wielokulturowości naszego państwa. Poznawaliśmy kulturę Żydów, zwiedziliśmy synagogę i muzeum Galicja.
Kraków 15 - 16.10.2018r. dzień 2
Wtorek to drugi dzień pobytu uczestników programu Erasmus + w Krakowie. Piękna pogoda sprzyjała spacerom. Po śniadaniu i opuszczeniu hotelu nasza międzynarodowa grupa udała się na zwiedzanie Wawelu. Przewodniczka opowiedziała nam m. in. o smoku wawelskim, którego mieliśmy okazję podziwiać. Zapoznaliśmy się z burzliwą historią Zamku Królewskiego i po krótkiej przerwie na Wzgórzu Wawelskim poszliśmy w stronę rynku. Po drodze podziwialiśmy budynki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Gdy dotarliśmy na rynek miejski, przewodniczka przybliżyła nam jego dzieje. Następnie mieliśmy czas wolny, który spędziliśmy na zakupach w słynnych Sukiennicach. Niektórzy z nas mogli usłyszeć hejnał z Wieży Mariackiej, wygrywany w samo południe. Po zakupach udaliśmy się na obiad, a po nim pożegnaliśmy się z Krakowem i ruszyliśmy w stronę Chojnowa. Przed nami kolejne, pełne wrażeń dni w towarzystwie naszych przyjaciół z krajów europejskich.
Debata o wielokulturowości i międzynarodowe warsztaty
17 października w Starostwie Powiatowym w Legnicy odbyła się konferencja pod hasłem „Dolny Śląsk ojczyzną wielu narodów". Uczestniczyli w niej przedstawiciele szkół europejskich - nasi goście z projektu Erasmus+, władze powiatu legnickiego, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń oraz uczniowie i nauczyciele Powiatowego Zespołu Szkół. Zgromadzeni goście wypowiedzieli się na przygotowane przez siebie tematy, a uczniowie przedstawili prezentacje na temat mniejszości narodowych na Dolnym Śląsku, postrzegania obcokrajowców przez Polaków, a także ich działań na rzecz mniejszości etnicznych podczas II wojny światowej. Celem tego spotkania było pokazanie, że nieważne jest to, jakiego jesteśmy pochodzenia czy to, jakim porozumiewamy się językiem. Niezależnie od wszystkiego, tworzymy jedną wspólnotę. Ludzi, którzy potrafią „łączyć serca ponad podziałami". Te chwile uwieczniliśmy na pamiątkowych zdjęciach. Podczas przerwy zgromadzeni goście mogli skorzystać z poczęstunku, przygotowanego przez uczennice Powiatowego Zespołu Szkół.
Środa z projektem Erasmus+Międzynarodowe warsztaty
To był bardzo pracowity dzień dla uczniów naszej szkoły i przyjaciół ze szkół europejskich. Przedpołudnie spędziliśmy na warsztatach, które odbyły się w auli przy ul. Poźniaków. Nasi goście uczyli się znanych polskich piosenek, a następnie przygotowaliśmy plakaty na temat najważniejszych świąt w danym kraju. Po obiedzie również nie brakowało wrażeń. Udaliśmy się do Zamienic. Ksiądz Paweł Berezka ciekawie opowiadał o historii grekokatolicyzmu w Polsce, a także o dziejach Łemków. Nasze spotkanie zakończyły wspólne zabawy (m.in. taniec "belgijka"). Miło będziemy wspominać ten czas spędzony w przyjaznej atmosferze
Happening na chojnowskim rynku
Piękna, słoneczna pogoda, różnokolorowe stroje, muzyka, śmiech, radość… To wszystko towarzyszyło nam podczas czwartkowych działań w rynku Chojnowa. Uczniowie i nauczyciele PZS, a także nasi przyjaciele z Francji, Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Portugalii i Rumunii uczestniczyli w happeningu, który miał pokazać wielokulturowość Europy. Uczył tolerancji i szacunku dla innych. Stroje podkreślały różnorodność – zawodów, epok, zainteresowań… Mogliśmy zobaczyć efekty pracy grupy biorącej udział w warsztatach teatralnych, podziwialiśmy popisy taneczne zespołu „Kyczera" i klasy II TEH. Zobaczyliśmy stroje narodowe gości, m. in. Z Portugalii, Francji, Niemiec… Po zakończonej imprezie uczniowie wrócili do rodzin, aby się przygotować na kolację pożegnalną, która odbyła się w reprezetacyjnej sali miasta z udziałem Burmistrza miasta Chojnowa. Została ona przygotowana przez uczniów i nauczycieli szkoły.W części oficjalnej przekazano wszystkim gościom pamiątkowe serduszka (nawiązujące do loga projektu) oraz certyfikaty uczestnictwa w mobilności. Zrobiono pamiątkowe zdjęcia. Po zjedzeniu pysznych potraw i oficjalnych pożegnalnych przemówieniach, rozpoczęła się część artystyczna. Młodzież spiewała, przygotowane na warsztatach, piosenki, a wszyscy zatańczyli tradycyne tańce różnych narodów.
Ostatni dzień wizyty, pożegnanie.
W ostatni dzień wizyty, młodzież pojechała do Złotoryji, gdzie wzięła udział w warsztatach zdobienia bombek choinkowych. Zwyczaj strojenia drzewek bożonarodzeniowych jest wspólny dla większości krajów europejskich. Na warsztaty uczniowie europejscy i polscy, sami zdobili swoje bombki, według własnego pomysłu. Zobaczyli również jak ręcznie produkuje i zdobi się ozdoby choinkowe. Wszyscy zrobili zakupy w zakładowym sklepie. Popołdnie i wieczór uczniowie francuscy i portugalscy spędzili w rodzinach, natomiast pozostali wyjechali do swoich krajów.
powrót do strony głównej projektu
Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie
ul.Witosa 1
59-525 Chojnów