Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Festiwal Nauki w PZS

 

     Posiadanie wykształcenia jest niezbędnym wymogiem współczesności. Dzisiejszy świat nakazuje młodemu człowiekowi zdobywać kwalifikacje i odpowiedni zawód, by mógł się znaleźć na rynku pracy. Podczas Festiwalu Nauki w Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie uczniowie szkół gimnazjalnych mogli poznać różne kierunki kształcenia i zawody, które oferuje nasza szkoła. Było z czego wybierać!.

 

    Europejski Fundusz Społeczny, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, przeznaczył środki na działania, mające na celu podnoszenie poziomu wykształcenia oraz zmniejszanie obszarów wykluczenia społecznego. Działania te realizowane są Starostwo Powiatowe w Legnicy oraz nauczycieli i pracowników Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie w ramach projektu Koryfeusz..

     Podjęte działania  kierowane są do uczniów klas gimnazjalnych oraz ich rodziców z obszaru miasta Chojnowa i okolicznych wsi. Informują one o możliwościach zdobywania wykształcenia i określonego zawodu w najbliższej okolicy, służą pokazaniu korzyści, płynących z edukacji, pobudzeniu motywacji i aspiracji.

     Jedną z ważniejszych zaplanowanych imprez był Festiwal Nauki, który odbył się 4 kwietnia 2008 r. w hali sportowej Powiatowego Zespołu Szkół przy ul. Matejki 1 w godzinach 900 -1400. Jego celem była całościowa prezentacja oferty edukacyjnej Powiatowego Zespołu Szkół – kierunków kształcenia oraz kwalifikacji i zawodów, które można w nim uzyskać.

     Festiwal kierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych z Chojnowa, Zagrodna, Gromadki, Lubiatowa, Miłkowic oraz osób dorosłych. Już od godziny 8 00 w hali sportowej przy ul. Matejki krzątali się zdenerwowani i stremowani uczniowie szkół średnich, kończący przygotowania do pierwszego Festiwalu Nauki w Chojnowie. Hałas ucichł, gdy o godzinie 9 do drzwi zapukali pierwsi goście, którymi byli trzecioklasiści z Gimnazjum nr 1 w Chojnowie.

     Po przekroczeniu progu hali uczniowie dostali pączki, wodę mineralną i gadżety w postaci długopisów, breloczków i ulotek. Następnie, na pamiątkę, podpisywali się na kilkunastometrowym, żółtym materiale. Wpisy były liczne i bardzo ciekawe.

     Po załatwieniu spraw formalnych gimnazjaliści rozeszli się, poszukując interesujących ich stoisk, prezentujących zawody i kierunki kształcenia, zachęcających do kontynuowania nauki i aktywizujących młodzież do zdobywania wiedzy ogólnej. Stanowiska te ilustrowały zawody i kierunki: mechanik pojazdów samochodowych, mechanik operator maszyn rolniczych, technik hodowca koni, technik hotelarstwa, technik żywienia, technik agrobiznesu, technik ekonomista,  technik ochrony środowiska, technik handlowiec, technik mechanik, operator obrabiarek skrawających, sprzedawca, wielozawodowy (piekarz, cukiernik, fryzjer, ciastkarz, kucharz), kierunki kształcenia ogólnego (humanistyczny, politechniczny, biologiczno – chemiczny, dziennikarski, sportowy). Doradcy zawodowi pomagali wykonać test orientacji zawodowych. Młodzież mogła uczestniczyć w różnorodnych konkursach i pokazach zawodowych (np. umiejętności związanych z rolnictwem i hodowlą koni, konkursach ekonomicznych, rozpoznawania artykułów żywnościowych, pokazie stołu świątecznego, układania fryzur, określania zawodów z dziedziny handlu i mechaniki, znajomości zasad ruchu drogowego i rozpoznawania marek samochodów), przeprowadzić proste doświadczenia chemiczne, porozmawiać w językach Unii Europejskie oraz  - w „boksach" techników ekonomistów i agrobiznesu – próbować założyć własną firmę. Spędzony w hali czas uatrakcyjniły też turnieje: gier komputerowych, gry w ping – ponga, rozwiązywania równań matematycznych. Gimnazjaliści mieli możliwość obejrzenia różnorodnych wystaw (np. drobnych hodowlanych i  okolicznościowych).   Organizatorzy stanowisk, znajdujących się na dworze, „przywieźli" ze sobą zwierzęta, m.in. psy, konie, krowy( a właściwie dwa małe cielaczki), kaczki i stado baranów. Na koniu można było się przejechać a resztę zwierząt nakarmić i pogłaskać. Przed halą można było również obejrzeć samochody nauki jazdy oraz inne akcesoria samochodowe.

     Nagrodami w konkursach były słodycze, książki, nowoczesne myszki do komputera, kubki, figurki i poradniki, przybory szkolne. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się stoisko fryzjerskie, gdzie każdy mógł zostać modnie uczesany przez dwie urocze fryzjerki. Z dużą ciekawością gimnazjaliści odwiedzali też stoisko kierunku hotelarskiego z przepiękną scenografią, naśladującą recepcję hotelu.

     Uczniowie mogli skorzystać z przyspieszonego kursu przystrajania stołów, prawidłowego układania serwetek i sztućców oraz sprawdzić swój węch i smak poprzez odgadywanie przypraw, potraw i napojów z zamkniętymi oczami. Osoby, którym wychodziło to najlepiej, zostały nagrodzone.

    Organizatorzy mają nadzieję, że ich działania w pełni zrealizowały zamierzony cel – pokazały możliwości kształcenia w najbliższej okolicy oraz zmotywowały uczestników Festiwalu do wkroczenia na kolejny szczebel drabiny edukacyjnej.

     Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, uczniowie  i pracownicy Powiatowego Zespołu Szkół, organizatorzy Festiwalu składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie imprezy. Dziękujemy:

 

1. Panu Adamowi Poznarowi, dyrektorowi Mölndals Industriprodukter AB  
2. RMA- Polska Sp.Z O.O.
3.Przedsiębiorstwu Produkcyjno- Handlowo- Usługowemu ,, Oskar''
4. Piekarni Kupczyk
5. Panu Stanisławowi Kryszczukowi - Cukiernictwo- Piekarnictwo
6.  Pani Marii Bułat i panu Waldemarowi Czapskiemu - Bar Popularny
7. Salonowi  Fryzjerskiemu ,, Izabela''
oraz właścicielom sklepów, które z nami współpracowały:
1. Pani Małgorzacie Darmoros - sklep  Smyk                      
2. Pani Mari Dymin- sklep przemysłowy Metalik
3. Państwu Zofii i Romanowi Mączniewskim

                 

                                                                                                                                                         M. P.

 

 

 

 

                                                                                                                                                                  Fot. A. Rybczyńska

 

Więcej zdjęć z przygotowań do imprezy Festiwal Nauki

Więcej zdjęć z imprezy Festiwal Nauki

 

Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie

ul.Witosa 1

59-525 Chojnów

serwis przygotowany przez MEDIART (w CMS) ©