„Uklęknij, świat przebłagaj
Jeszcze masz minutę,
Jeszcze nie jest za późno
Na skruchę, pokorę, pokutę".
St. Celińska „Odezwa do Putina"
Miejcie nadzieje!
24 marca 2022roku, w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chojnowie, z inicjatywy dyrekcji, nauczycieli i uczniów Powiatowego Zespołu Szkół odbył się koncert pod hasłem „Miejcie nadzieję!". Koncert poświęcony był Żołnierzom Niezłomnym, którzy za wolność Polski zapłacili bardzo wysoką cenę. Poświęcili swoje młode życie, zdrowie i szczęście rodzinne.
Na tle wojny, która dziś trwa na Ukrainie i bohaterskich walk Ukraińców o niepodległość, przyszło nam wsłuchiwać się w bolesne karty polskiej historii, w nasze zmagania z najeźdźcą niemieckim i sowieckim. Przypominały nam o tym piosenki w wykonaniu uczennic Liceum Ogólnokształcącego, przygotowanych pod czujnym okiem i uchem pana Tomasza Susmęda, odpowiedzialnego za oprawę muzyczną koncertu. Kasia Soboń śpiewała o agresji Armii Czerwonej na Polskę w dniu 17 września 1939 r., o wywózkach na Syberię, o marzeniach Polaków, by przetrwać, przeżyć i wrócić do Ojczyzny. Weronika Sopkowicz wykonała piosenkę do słów wiersza Zbigniewa Herberta „Guziki". Często bowiem tylko guziki z orzełkami, godłemII Rzeczpospolitej, pomagały w identyfikacji ofiar zbrodni katyńskiej. Po zakończeniu wojnyz Niemcami wielu polskich żołnierzy nie złożyło broni, nie zgodzili się na sowietyzację Polski i na represje NKWD. Schronili się w lasach i prowadzili walkę partyzancką. Pozbawiono ich wszelkich praw, nazwano bandytami i faszystami. Szacuje się, że ponad 20 tysięcy żołnierzy zginęło bądź zostało zamordowanych skrytobójczo lub w więzieniach. To o nich śpiewała Katarzyna Baczmańska w piosence „Wilki" i Ania Gorzyńska - w „Walczyku" sławiąc pamięć Inki - Danuty Siedzikówny. Zuzanna Kudelska w piosence „Dziewczyny niezłomne dwóch okupacji" wyśpiewała należną pamięć sanitariuszkom, łączniczkom i powiernicom Żołnierzy Niezłomnych. Zaśpiewała też piosenkę pod tytułem „Panie generale" przypominając o tym, że żołnierze podziemia niepodległościowego, zostali skazani przez władze komunistyczne na zapomnienie,a ich rodziny były poniżane i szykanowane.
„Plują na mnie w szkole
Honor odebrali
Lecz bandyty z Ojca zrobić
… nie pozwolę…… Koniec."
Solowy śpiew uczennic często był ubogacany śpiewem chóralnym. W tej grupie wykonawców wystąpiły: Malwina i Daria Bojczuk, Wiktoria Bielecka, Paulina Bratko i Magdalena Kondziołka.
W koncercie wzięli też udział zaproszeni goście. Wśród nich Ireneusz Matys, który przygrywał na gitarze basowej i Michał Kowalczyk, uczeń Szkoły Podstawowej nr 3 w Chojnowie. Michał pięknie, wręcz profesjonalnie, wyśpiewał „Modlitwę obozową", pieśń powstałą w obozie internowanych żołnierzy na terenie Rumunii w 1939 r. oraz pieśń 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej „Już dopala się ogień biwaku". Przez lata pieśń ta była niemal zapomniana, rzec by można wyklęta, tak jak żołnierze, którym towarzyszyła w walce o wolną Polskę. Gościnnie wystąpił Dariusz Matys. W jego wykonaniu usłyszeć można było pieśń „Honor i gniew", balladę, żołnierski list pisany do żony tuż przed śmiercią - „Katyń 1940 - ostatni list" oraz piosenki przypominające historię Żołnierzy Wyklętych: Mieczysława Dziemieszkiewicza pseudonim „Rój" i majora Józefa Kurasia pseudonim „Ogień". Dariusz Matys wykonał też piosenkę do słów Lecha Makowieckiego „Pożegnanie z wolnością". To utwór-pobudka. Przypomina, że o wolność trzeba walczyć, należy ją pielęgnować i strzec. Wróg bowiem czyha nie tylko u bram, ale wślizguje się też do naszych myśli i serc.
A….
„Wolność Piękna niby sen…
Wolność Potrzebna jak tlen…
Wolność Swobodna jak wiatr
Wolność drwi z krat…
Wolność! Dla niej warto żyć…
Wolność! Gdy trzeba się bić…
Wolność! Cenniejsza niż krew…
Wolność to zew…"
Na koncert, z młodzieżą z Głogowa, przyjechał prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Legnicy pan Przemysław Bożek, autor projektu edukacyjnego „Być jak Zośkowiec", który propagował wśród młodzieży patriotyzm i bohaterskie postawy. Już na wstępie zaznaczył, że nauczycielem się jest całe życie. On czuje się nim i z zawodu, i z powołania. Goście przygotowali wystawę militariów oraz wystąpili z programem artystycznym poświęconym naszym Niezłomnym Bohaterom. Na pamiątkę udziału w koncercie przekazano Szkole planszę z tekstem roty przysięgi żołnierzy Armii Krajowej oraz osobistą odznakę Pana Prezesa grupy „Być jak Żośkowiec". Przekazane pamiątki znajdą swoje miejsce w Szkolnej Izbie Pamięci.Ostatnim punktem koncertu była pieśń do słów wiersza Adama Asnyka „Miejmy nadzieję". Nadzieja - mawiają - umiera ostatnia, pozwala iść przez życie z podniesioną głową, pozwala walczyć i zachować honor. Trzeba ją jedynie dobrze ulokować. Gdyż tym silniejszą jest, im słuszniejszej sprawie służy. Spotkanie prowadzili: Natalia Fijał, Laura Ziembowska i Szymon Szczoczarz. Żołnierz z polską flagą, trzymający straż przy „ognisku nadziei" to Michał Więcław. Dziękujemy wszystkim, którzy włożyli trud w przygotowanie tego koncertu, dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli przyjść, by go wysłuchać.Dziękujemy za ciepłe słowa uznania, za chwile wzruszeń, a nawet łez.
„Miejcie nadzieję!… nie tę lichą, marną,…
Lecz tę niezłomną, która tkwi jak ziarno
Przyszłych poświęceń w duszy bohatera."
Jadwiga Matys
Nauczyciel bibliotekarz PZS w Chojnowie
Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie
ul.Witosa 1
59-525 Chojnów