W terminie 27-31 maja miała miejsce ostatnia, na tym etapie realizacji projektu mobilność. Gospodarzami jej byli Włosi, COLLEGE SECONDO ISTITUTO COMPRENSIVO w Monte San Giovanni Campano. Do miasteczka Isola de Liri, gdzie znajdował się nasz hotel przybyliśmy 26 maja. Przygotowując się do mobilności, zebraliśmy od uczestników projektu utwory literackie pokazujące piękno
natury, odnawialnych źródeł energii, środowiska naturalnego. Zostały wybrane trzy wiersze opisujące wiatr, wodę i słońce oraz opowiadanie o czterech porach roku.
Uczniowie napisali te utwory na papierze wyprodukowanym w Hiszpanii i w ten sposób powstała wspólna gazetka literacka. Została również przygotowana prezentacja multimedialna na temat Monte Cassino, wspólnej historii mieszkańców tego regionu i Polaków.
Pierwszy dzień, podobnie jak poprzednio, był przeznaczony na zapoznanie się uczestników mobilności oraz na poznanie systemu edukacyjnego i metod pracy dydaktycznej i pedagogicznej we Włoszech. Wizyta rozpoczęła się bardzo uroczyście od odegrania wszystkich hymnów narodowych i Unii Europejskiej oraz „defilady" z flagami państw i UE. Uczestniczyliśmy w prezentacji dwóch projektów edukacyjnych. Tematem jednego było pozyskiwanie energii przy zastosowaniu paneli słonecznych, drugi przedstawiał działanie elektrowni wodnej na rzece Liri. Młodzież uczestniczyła również w zajęciach tanecznych. Każda delegacja wybierała piosenkę , popularną w swoim kraju i uczyła układu tanecznego do tej piosenki pozostałych uczestników zajęć.
Uczestnicy zobaczyli prawdziwą (na zajęciach widzieli makietę ) zabytkową elektrownię wodna˛ na rzece Liri, wysłuchali wykładu w języku francuskim na temat wykorzystania energii wody na tym terenie Włoch. W trakcie tego tygodnia były jeszcze przedstawione dwa wykłady, pierwszy na temat wykorzystania energii geotermalnej i słonecznej w okolicach Neapolu i Wezuwiusza. Drugi o historii pozyskiwania energii z różnych źródeł w Muzeum Energii w Ripi, gdzie odkryto pierwsze na terenie Włoch złoża ropy naftowej. W trakcie każdej mobilności była przewidziana wizyta w merostwach i spotkanie z merami miast. We Włoszech wizytę gości i projektu Comenius świętowało całe miasto na zorganizowanym z tej okazji festynie z udziałem włodarzy miejskich i mieszkańców. Uroczystość rozpoczęła się przedstawieniem programu Comenius i projektu „Edukacja ekologiczna dla zrównoważonego rozwoju naszych miast", następnie odbyła się część artystyczna: występ chóru, zespołu tanecznego i recytowano wiersze napisane przez młodzież w ramach projektu.