Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

(szerokość: 375 / wysokość: 281)  (szerokość: 375 / wysokość: 281)
(szerokość: 375 / wysokość: 281)W dniach 11-16 maja 2014, szkoła "Charles Laugier" w Kraiowej, była gospodarzem ostatniej mobilności w projekcie. Tematem mobilności były warunki egzystencji w połączeniu z triadą woda-energia-dziedzictwo, ale równocześnie spotkanie było okazją do podsumowania działań przeprowadzonych w ciągu dwóch lat trwania projektu.
W mobilności w Rumunii uczestniczyło 12 uczniów i 18 nauczycieli ze wszystkich krajów partnerskich.
  W dniu 11 maja, wszystkie delegacje zostały powitane na lotnisku "Henri Coanda", a następnie zwiedziły  Bukareszt.
 Uroczyste otwarcie odbyło się w dniu 12 maja w sali konferencyjnej szkoły, po którym goście zostali powitani w merostwie miasta Kraiowa oraz departamencie edukacji dla regionu Dolj. Przedstawiono tam  strukturę rumuńskiej edukacji, jej miejsce w polityce regionalnej oraz działania podjęte przez nauczycieli rumuńskich w celu zwiększenia jakość metod edukacyjnych. Po południu zwiedzono fabrykę lodów "TOP-Gel", gdzie omówiono aspekt stosowania różnych substancji chemicznych w procesie produkcji i (szerokość: 375 / wysokość: 281)przechowywania lodów. Na koniec dnia został zaplanowany spacer po pięknym Parku Romanescu, gdzie można podziwiać, ciekawą roślinność, zwierzęta (tak jak w zoo) oraz budowle i obiekty historyczne.
W dniu 13 maja odbyła się międzynarodowa konferencja "Europa-przeszłość, teraźniejszość i przyszłość", zorganizowana w sali konferencyjnej Muzeum Oltenia. Razem z goszczącymi delegacjami, które przedstawiły swoje działania w ramach projektu, swoje projekty i wyniki prac w badaniu bioróżnorodności, ochrony fauny i flory zlewisk rzek, prezentowali przedstawiciele Uniwersytetu Kraiowa, administracji, departamentu edukacji Dolj i nauczyciele. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Muzeum Etnografii i Folkloru "Băniei casa". Po południu  grupa pracowała nad raportem końcowym projektu.
  14 maja  delegacje odwiedziły elektrownię wodną i muzeum Portes –de- Fer.Można było podziwiać największą i najnowocześniejszą w Rumunii halę turbin (i jedną z największych w Europie). Dalszą podróż kontynuowano do najbardziej znanego klasztoru prawosławnego w regionie, monastyru "Św. Annny" oraz do  położonej nad Dunajem (szerokość: 375 / wysokość: 281)miejscowości Orşova. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych jest tu usytuowana w pobliżu miasta (nad Zatoką Mraconia) wyrzeźbiona w skale majestatyczna Statua Króla Decebala. Płaskorzeźba ta wykuta została w należącej do gór Almaj przeszło 50 metrowej skale wznoszącej się majestatycznie nad taflą Dunaju.
  15 maja grupa zwiedzała dzieła rzeźbiarza Constantina Brancusiego i warsztaty ceramiki w północnej części Oltenii. Grupy rumuńska i francuska wspólnie opracowały twórczość artysty i przedstawiły ją innym partnerom. Rzeźbiarz wiele lat pracował i mieszkał w Paryżu. Wizyta w pracowni garncarskiej Horezu pozwoliła poznać część dziedzictwa kulturowego Oltenii, ale również uczestniczyć w warsztatach ceramicznych. Natomiast w klasztorze Horezu rozmowa z matką przełożoną dała możliwość poznania życia zakonnego i organizacji rumuńskich klasztorów prawosławnych, jak również podejmowane działania w celu zachowania kultury i tradycji tego miejsca.(szerokość: 375 / wysokość: 281)
W ostatni wieczór odbyła sie uroczysta kolacja, zostały wydane certyfikaty uczestnictwa w spotkaniu w Rumunii. Była okazja porozmawiania o naszych planach na przyszłość, wszyscy partnerzy zgodzili się, że przez ostatnie dwa lata, udało nam się utworzyć zintegrowaną grupę, w której współpraca i komunikacja przebiegały doskonałe. Pozwoli to kontynuować projekty współpracy pod patronatem i przy wykorzystaniu środków z UE
Ostatni dzień był poświęcony dyskusji w odniesieniu do końcowych dokumentów w zakresie projektu, umieszczenia raportu końcowego i produktów na platformie EST.



(szerokość: 375 / wysokość: 281)





(szerokość: 375 / wysokość: 281)(szerokość: 375 / wysokość: 281) 








Powrót

Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie

ul.Witosa 1

59-525 Chojnów

serwis przygotowany przez MEDIART (w CMS) ©