Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

logo Erasmus+ (szerokość: 190 / wysokość: 54)



Polska
18-22 maja 2015

SPRAWOZDANIE


Wizyta miała miejsce w dniach od 17 do 22 maja. W niedzielę 17 maja przyjechały wszystkie delegacje, uczniów zakwaterowano w rodzinach, omówiono  organizację pierwszego dnia wizyty, zakwaterowania i miejsca zbiórek. Oficjalne przywitanie w szkole  odbyło się z udziałem uczniów i nauczycieli PZS w Chojnowie. Następnie goście zobaczyli animowaną historię Polski, prezentację na temat dziejów Chojnowa i szkoły przed 1914 rokiem (podsumowanie działań prowadzonych w tym roku szkolnym) oraz prezentację na temat systemu edukacji w Polsce. Na koniec części oficjalnej zostały zaprezentowane freski :Polski, Niemiec, Rumunii i Portugalii. Następnie wszystkie delegacje przygotowywały, a później prezentowały swoje wystawy pt. „Mundur żołnierski". Delegacje zebrały informacje, zdjęcia na temat zmian w umundurowaniu w ciągu ostatnich 100 lat. Następnie goście zostali przyjęci przez burmistrza Chojnowa. Dopełnieniem tego dnia w Chojnowie było zwiedzanie muzeum, gdzie partnerzy mogli zobaczyć jeszcze raz dzieje Chojnowa od powstania po czasy współczesne. Po południu goście zwiedzili Legnicę (teatr, rynek, katedrę). Wieczorem miało miejsce drugie spotkanie koordynatorów, gdzie ustalano cele i przewidywane efekty mobilności w Polsce, ustalono przewidywane koszty oraz sprawy związane z raportem cząstkowym.

W czasie całej wizyty młodzież polska została podzielona na siedem 3-4-osobowych grup, które miały pod opieką uczniów z goszczących szkół. Dało to możliwość komunikowania się w języku angielskim i niemieckim i dużej ilości interakcji.

W drugim dniu wizyty grupy zwiedzały Poznań ze szczególnym podkreśleniem roli i znaczenia Powstania Wielkopolskiego, które po ponad 120 latach zaborów przyniosło upragnioną niepodległość dla Wielkopolski i Polaków. Nie mogłoby się jednak udać gdyby nie I W.Ś. i przegrana armii centralnych. 16.02.1919 roku podpisano między Ententą a Niemcami rozejm, który przedłużał warunki wcześniejszych porozumień i uznał front powstańczy w Wielkopolsce jako front I Wojny Światowej rozszerzając w ten sposób warunki rozejmu. Trasa wycieczki objęła między innymi Muzeum Powstania Wielkopolskiego, skupiła się na sytuacji w Wlkp po utracie niepodległości oraz przyczynach wybuchu udanego powstania. Ostrów Tumski - najstarsza część Polski i Poznania - ważne miejsce dla Polski i Polaków w kontekście niepodległości. Na Ostrowie Tumskim grupa zobaczyła najlepiej zachowane i dostępne do zwiedzania fragmenty fortyfikacji pruskich. Poznań w czasie I Wojny Światowej był miastem-twierdzą, gdzie wojsko niemieckie miało swoje magazyny, szkoliło rekrutów i leczyło rannych.  Stary Rynek - jako prezentacja bogatej historii i kultury polskiej oraz specyfiki Poznania. Następnie uczestnicy zostali podzieleni na 7 grup (do każdej byli przydzieleni uczniowie polscy) i wzięli udział w grze terenowej pt. "Poznań podczas I wojny światowej" . Uczestnicy otrzymali mapę terenu oraz kartę pracy. Do wykonania mieli 9 zadań, które miały przybliżyć im historię miasta w czasie I wojny światowej. Wizytę wPoznaniu zakończono degustacją rogali świętomarcińskich.

Trzeci dzień wizyty uczestnicy spędzili we Wrocławiu. Rozpoczął się konferencją pt. „Wrocław w czasie I wojny światowej". W trakcie której wysłuchano wykładu pani profesor historii na Uniwersytecie Wrocławskim, motywem przewodnim wykładu była wystawa prezentowana od października do kwietnia w bibliotece akademickiej. Następnie goście zobaczyli dwie prezentacje przygotowane przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem nauczyciela historii. Pierwsza przybliżała historię Polski w okresie rozbiorów i walki o niepodległość oraz odzyskanie niepodległośći, druga przedstawiała w jaki sposób świętujemy w Polsce Dzień  Niepodległości. Pięknym uzupełnieniem konferencji było zwiedzanie Panoramy Racławickiej. Po południu miało miejsce zwiedzanie miasta.

W czwartek odbyło się drugie spotkanie z przedstawicielami JST - Starostwa Powiatowego w Legnicy. Pani Starosta Legnicki miała możliwość osobistego poznania gości, zaprezentowania im walorów kulturowych i środowiskowych oraz struktury szkolnictwa w powiecie. Następnie odbyło się trzecie spotkanie koordynatorów gdzie zaplanowano następne działania w projekcie, omówiono mobilność we Francji. Następnie cała grupa uczestniczyła w sadzeniu drzewek na alejce, która jest „żywym pomnikiem" pamięci tragedii I wojny światowej". Każdy kraj zasadził swoje drzewko,  Po południu wraz z całym miastem przenieśliśmy się do 1914 roku. Gazeciarze informowali o zamachu w Sarajewie i napiętych stosunkach pomiędzy mocarstwami, o mobilizacji, ale również o programie Erasmus+ i projekcie, rozdawali gazety gdzie były wszystkie te informacje (przerobiona oryginalna gazeta z 1914 r. Młodzież i nauczyciele PZS w Chojnowie byli ubrani w stroje z epoki, na straganach były tradycyjne produkty, zwierzęta, gospodarz strzygł owce, a motocykliści w skórzanych kaskach i płaszczach jeździli starymi motorami. Cała impreza rozpoczęła się od przemarszu orkiestry dętej, śpiewał chór, grała, tańczyła i śpiewała uliczna trupa, dla dzieci było przedstawienie teatrzyku kukiełkowego. Nasi goście oglądali wszystkie pokazy, robili zakupy, robili zdjęcia z mieszkańcami Chojnowa, byli zadziwieni serdecznością i życzliwością Polaków.

Wieczorem przyszedł czas na kolację pożegnalną przygotowaną przez rodziców, nauczycieli i uczniów szkoły. Były na niej tradycyjne potrawy polskie, a rodzinny zespół muzyczny jednego z nauczycieli grał swoje utwory.

W piątek po śniadaniu pracowaliśmy nad programem wizyty we Francji.


RELACJA UCZESTNICZEK



W dniach od 18 do 23 maja gościliśmy w naszym mieście, a niektórzy z nas nawet we własnych domach gości z zagranicy. Ich przyjazd związany był z programem Erasmus+ i projektem "1914-2-14 Wielka Wojna po 100 latach w oglądzie młodych Europejczyków"

W poniedziałek 18 maja, spotkaliśmy się wszyscy na apelu powitalnym w auli naszej szkoły pryz ul. Poźniaków. Następnie przedstawiciele każdego z siedmiu państw (Francji, Anglii, Włoch, Turcji, Portugalii, Rumunii i Niemiec) zaprezentowali mundury, w których walczyli ich żołnierze podczas I wojny światowej. Po prezentacjach udaliśmy się do urzędu miasta, gdzie burmistrz Chojnowa- pan Jan Serkies przywitał naszych gości. Resztę dnia spędziliśmy na zwiedzaniu chojnowskiego muzeum oraz na spacerze po Legnicy.

Wtorek zapowiadał się bardzo ciekawie. Po godzinie 6 rano wyruszyliśmy do Poznania, gdzie zobaczyliśmy między innymi "trykające się" poznańskie koziołki oraz zwiedziliśmy Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Po obiedzie spędziliśmy dwie godziny na grze terenowej, która bardzo nas ze sobą zintegrowała. Nie obeszło się także bez spróbowania słynnych rogali świętomarcińskich. 

Następnego dnia odwiedziliśmy Wrocław, gdzie braliśmy udział w wykładzie na Uniwersytecie dotyczącym pierwszej wojny światowej we Wrocławiu. Zobaczyliśmy także cudowne dzieło jakim jest Panorama Racławicka. Nawet brzydka pogoda nie popsuła nam humorów, ani planów. Mimo ciągle padającego deszczu wyruszyliśmy na dalsze zwiedzanie miasta. 

W kolejne dni także było ciekawie. „Wisienką na torcie" był „Jarmark z początku XX wieku", przygotowany przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły.

Gdy nadszedł czas na kolację pożegnalną trudno było uwierzyć, że to już koniec wizyty naszych przyjaciół. Przez te parę dni wszyscy zżyliśmy się ze sobą.

Mamy nadzieję, że nowo nabyte znajomości będą rozwijały się przez dalsze lata trwania projektu i nie tylko.
                                                                                                Małgorzata i Martyna


Informacja o wizycie delegacji z siedmiu zaprzyjaźnionych szkół europejskich i o "Jarmarku z początku XX wieku" w Radio Plus Legnica.

Relacja  na Chojnów.pl

zdjęcia z jarmarku

e-legnickie.pl

facebook PZS w Chojnowie


Relacja z I dnia wizyty


film z jarmarku


Przesłane do nas podziękowania



Delegacja Włoska

Bonjour à tous, 

Aussi la délégation italienne est rentrée à la maison après la belle semaine en Pologne. Je profite de ce message pour remercier toutes ceux qu`ont contribué à l'organisation parfaite des activités et des visites. Nos garçons sont très contents et ils ont toujours souligné le climat d'amitié que nous avons partagé. 

Avec amitié

Diego et Melchi

 

Delegacja rumuńska

Chers nos amis,

Apres une semaine innoubliable, aussi la delegation roumaine est revenu a la maison. Un voyage extraordinaire qui a continue a Auschwitz et Cracovie apres notre depart de Legnica. Nous avons aprecie de tout notre coeur l'effort de nos partenaires polonaises pour organiser cette reunion. Je vous remercie Mariusz, Zofia, Ewa et aussi a Matchec pour tout votre effort. Un gros bisous de notre part en attendant de nous revoir a Faro en septembre et a Antibes en novembre.

Milles remerciements!

Avec amitie et reconnaisance

Sorin et Simona 

 

Delegacja turecka

Hi my dear colleagues
Its a pleasure to hear that you all returned  your hometown safe and sound!!
 Although we're in a lot of trouble for these trips, we still enjoy them very much. For Poland meeting I would like to thank Iza and Arthur and their lovely family, Matchek for his endless effort, of course Zofia and Marıus and the other teachers for their effort they put in ...
With the hope to come together in Nıce
Sıncerely
SENGUL

 Delegacja portugalska 

Bonjour à tous,
les portugais aussi sont bien arrivés, un peu fatigué, mais avec la tête pleines de bons souvenirs. Merci à tous pour les très bons moments passés ensemble. Zofia, un grand merci, tout était parfait. Nos élèves ont adoré et je crois que, dans cette mobilité, il y a eu beaucoup plus de communication et d´échanges entre tous les élèves. Tu diras un grand merci à tes élèves car ils ont été très gentils et sympathiques avec nous.
Un bom retour pour tous
bisous
Martinha

 Delegacja niemiecka 

Chers amis,

les Allemands sont bien rentrés. Mille fois merci à l' équipe polonaise, surtout à Zofia, qui a fait un grand effort à nous accueillir tous. Nous garderons un très bon souvenir et des moments fantastiques vecus ensemble. Particulièrement nos élèves ont vraiment profité de cet échange européen qu'ils n'oublieront jamais. Nous espérons que vous arrivez tous bien dans vos pays.

Nous vous embrassons. ..

Carmen et Jonathan

(wersja angielska) Dear friends,

the Germans are already back. We want to thank the Polish staff, especially Zofia, for their friendly hospitality. We really spent a great time together and especially our students had a great time with the European exchange, which they'll keep in their mind. We hope you'll arrive safely in your countries.

Feel embraced. ..

Carmen and Jonathan


Delegacja angielska


Chers amis,

Dave et mois aimerions vous remerciertous pour avoir fait de ce voyage en Pologne une fantstique experience et une adventure inoubiable.

Un grand merci a Zofia pour sona organization et touts les efforts qu'elle a fait pour render ce voyage si interessant.

Nous vous attendons tous avec impatience en Angleterre l'an prochain.


Sam and David 


Delegacja francuska

Bonsoir à tous,

Sylvie et moi-même avons beaucoup apprécié ce séjour en votre compagnie.
Nous avons d'autant plus hâte de vous retrouver et de pouvoir vous accueillir chez nous !

Avec toute notre amitié,

Renate et Sylvie



Niedziela 17 maj

Przyjazd wszystkich delegacji, zakwaterowanie w hotelu.

Zakwaterowanie uczniów w rodzinach polskich

Przedstawienie programu mobilności.

Zapoznanie się wszystkich uczestników spotkania.

Lundi 18 mai

8h 15

Wyjście z hotelu

9h 00

Przywitanie w Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie przy ulicy Poźniaków 2

Prezentacja filmu animowanego pt. "Historia Polski"

Partnerzy projektu zostaną zapoznani z polskim systemem edukacji – prezentacja

Podsumowanie pierwszego roku pracy w projekcie na temat "Nasze miasto, nasza szkoła przed 1914"

Zaprezentowanie polskiej części fresku.

10h 00

Przerwa kawowa.

11h 00

Wystawa « Mundur żołnierski », przygotowanie przywiezionych przez każdy kraj ekspozycji, praca w grupach. Wszystkie delegacje zbierają informacje, zdjęcia na temat zmian w umundurowaniu w ciągu ostatnich 100 lat. W wystawie można wykorzystać  małe elementy munduru : medale, czapki naramienniki itp.

12h 30

Spotkanie oficjalne z burmistrzem Chojnowa – wymiana pamiątek.

13h 00

Zwiedzanie miejskiego muzeum w Chojnowie, gdzie można zobaczyć pamiątki z okresu I wojny.

14h 00

Obiad w restauracji

16h 00

Powrót do Legnicy

16h30

Spacer po legnickim rynku.

18h 00

Kolacja w hotelu

19h00

Spotkanie robocze - koordynatorzy

 

Wtorek 19 maja

6h 30

Wyjście z hotelu

10h 00

Przyjazd do Poznania

11h 00

Zwiedzanie stolicy Wielkopolski z przewodnikiem.

 Powstanie Wielkopolskie po ponad 120 latach zaborów przyniosło upragnioną niepodległość dla Wielkopolski i Polaków. Nie mogłoby się jednak udać gdyby nie I W.Ś. i przegrana armii centralnych. 16.02.1919 roku podpisano między Ententą a Niemcami rozejm, który przedłużał warunki wcześniejszych porozumień i uznał front powstańczy w Wielkopolsce jako front I Wojny Światowej rozszerzając w ten sposób warunki rozejmu,

Proponowana trasa skupia się na sytuacji w Wlkp po utracie niepodległości oraz przyczynach wybuchu udanego powstania.

Ostrów Tumski - najstarsza część Polski i Poznania - ważne miejsce dla Polski i Polaków w kontekście niepodległości.

Na Ostrowie Tumskim można zobaczyć najlepiej zachowane i dostępne do zwiedzania fragmenty fortyfikacji pruskich. Poznań w czasie I Wojny Światowej był miastem-twierdzą, gdzie

wojsko niemieckie miało swoje magazyny, szkoliło rekrutów i leczyło rannych.  Stary Rynek - jako prezentacja bogatej historii i kultury polskiej oraz specyfiki Poznania.

13h 00

 Obiad w restauracji  

14h 00

C.d. zwiedzania Poznania. Gra terenowa pt. "Poznań podczas I wojny światowej" . Uczestnicy zostaną podzieleni na grupy, otrzymają mapę terenu oraz kartę pracy. Do wykonania będą mieli 9 zadań.

16h00

Kawa i rogale świętomarcińskie

16h30

Wyjazd z Poznania

19h00

Kolacja w restauracji w Głogowie.

21h00

Powrót do Legnicy.

 

 

 

 

Środa 20 maj

8h 00

Wyjazd z hotelu

9h 30

Konferencja w Instytucie Historii Uniwersytetu Wrocławskiego pt. »I wojna światowa we Wrocławiu ».

11h 45

Zwiedzanie Panoramy Racławickiej.

13h 00

Obiad w reatauracji  

14h 30

Zwiedzanie miasta z przewodnikiem:
zatrzymamy się przy obelisku/pomniku poświęconym pamięci 

uczniów Gimnazjum św. Macieja (różnej narodowości) poległym na różnych frontach I wojny światowej (ogród barokowy przy Ossolineum).

cmentarz żołnierzy włoskich z czasów I wojny – głównie poległych w bitwie pod Caporetto w 1917.

W latach I wojny wzmocniono fortyfikacje i zbudowano kanał powodziowy - siłami jeńców wojennych.

Koniec I wojny przyniósł koniec czasu królów pruskich - we Wrocławiu pozostał po nich piękny zamek królewski - ob. Muzeum.

18h00

Kolacja w restauracji  

20h 00

Zwiedzanie Hali Ludowej wybudowanej w 1913 roku i laserowy spektakl wody i światła - fontanna.

20h 30

Powrót do Legnicy

 

 

Czwartek 21 maja

8h 00

Wyjście z hotelu

8h 30

Spotkanie oficjalne ze Starostą Powiatu Legnickiego druga oficjalna wizyta – wymiana pamiątek.

10h 00

Spotkanie robocze - koordynatorzy

12h 30

Sadzenie drzewek – żywy pomnik I Wojny Światowej

14h 00

Obiad w restauracji

15h30

 Święto całego miasta, « Jarmark z początku XX wieku. Z każdej szkoły będziemy potrzebować jednego ucznia, który w ramach inscenizacji otrzyma zadanie do wykonania. To będzie prosta scenka, nie wymagająca szczególnych umiejętności ani aktorskich ani językowych. Całą inscenizację nadzoruje choreograf Teatru Legnickiego. 

19h 30

Kolacja przygotowana przez uczniów, nauczycieli i rodziców w hotelu.  

 

Piątek 22 maja

8h 00

Wyjście z hotelu

8h 30

 Praca nad projektem

12h 30

Obiad w restauracji

 

Wyjazd wszystkich delegacji.




  
LISTA UCZESTNIKÓW WSZYSTKICH DELEGACJI:

Lp.

Kraj

Imię, nazwisko

uwagi

Kwaterowanie

1.

2.

3.

4.

5.

6.

 

 

Francja

Mme MOINE Renate
Mme BOUCHE Sylvie

VEDEL Joris
PIGEON Edouard
ALONSO Luce
DE SANTANA Yasmine

n-ciel

n-ciel

Garçon 13 ans

garçon 13 ans

fille 14 ans

fille 14 ans

Wszyscy hotel


7.

8.

9.

10.

11

12.

 

 

Niemcy

Carmen Gleichauf
Jonathan Härtel

Marc Croitor
Adrian Sommer
Paulina Kessler
Magdalena Sommer,

n-ciel

n-ciel

(garcon)

(garcon)

(fille)

(fille)

Hotel

Hotel

Borkowski Kacper Borkowski Kacper

Borkowski Kacper

Dominika Kowalczuk

13.

14.

15.

16.

17.

18.

 

 

Anglia

Mr Dave Hepworth
Mrs Sam Denheyer

Callum Laing-Davidson
Callum Williams
Omar Boukassem
Harry Holt

n-ciel

n-ciel

garcon

garcon

garcon

garcon

Hotel

Hotel  

Kacper Such

Lucyna Olszewska

Martyna

Lucyna Olszewska

19.

20.

21.

22.

23.

24.

 

 

 

Włochy

Bumbalo Mechiorre, ,(M)

Cannizzaro Diego(M),

Federico Giambalvo

 Imperiale Sergio

Parasiliti Caprino Marta Maria
Desire Placa

n-ciel

n-ciel

garcon

garcon

fille

fille

 Wszyscy hotel

 

25.

26.

27.

28

29

30.

 

 

 

Portugalia

Martinha Ferreira
Ricardo Raposo

Jéssica Sousa
Tiago Cardoso
Tomás Bento
Samuel Pearson

n-ciel

n-ciel

fille

garcon

garcon

garcon

Wszyscy hotel

 


31.

32.

33.

34.

35.

36.

 

 

Rumunia

 

Birsan Sorin
Nica Florentina

 

Stanica Alexandra
Hoara Teodora Sinziana
Badalan Madalina
Popoi Andreea

n-ciel

n-ciel

 

fille

fille

fille

fille

Hotel 

Hotel


Karolina Ziomek

Karolina Ziomek

Asia Andrejko

Iza Ługin



37.

38.

39.

40.

41

 

 

Turcja

Sengul Koyuturk
Serkan Koç(M)
Turan Çalışkan(M)

Sıla Maden
Sudenaz Gören

n-ciel

n-ciel

n-ciel

fille

fille

Hotel

Hotel

Hotel

Iza Banaszak

Iza Banaszak

 










POWRÓT

Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie

ul.Witosa 1

59-525 Chojnów

serwis przygotowany przez MEDIART (w CMS) ©