W dniach od 8 do 13 maja my i nasze dwie koleżanki pojechałyśmy na południe Niemiec do miejscowości Schwabisch Gmund w ramach projektu „1914-2014 – Wielka Wojna po 100latach w oglądzie młodych Europejczyków" realizowanego w PZS w Chojnowie w ramach programu Erasmus+.
Pierwszym miejscem, które zwiedzaliśmy była Norymberga, gdzie zaplanowano odpoczynek w trakcie podróży. Wciągu kilku godzin zwiedziliśmy zamek cesarski z pięknym ogrodem, a także piękne kościoły: św. Wawrzyńca i Sebastiana. Pogoda sprzyjała spacerom, więc wszyscy przeszliśmy zwiedzić obie części Starego Miasta.
Do Schwabisch Gmund dotarliśmy późnym wieczorem, a tam czekali nasi gospodarze i rodziny uczniów niemieckich, u których mieszkaliśmy przez okres wymiany. Byłyśmy trochę podekscytowane faktem spędzenia tygodnia w niemieckiej rodzinie i widać było lekki niepokój. Jednak przywitanie rozwiało nasze wątpliwości, tym bardziej, że my byłyśmy zakwaterowane w rodzinie polskiej.
W poniedziałek rano przywitano nas w szkole Schiller-Realschule, po krótkiej części artystycznej, słowach powitania i krótkiej prezentacji szkoły, wszyscy goście zostali obdarowani drobnymi upominkami. Następnym punktem programu była wizyta w Rathaus i przywitanie przez mera miasta. Były również wspólne zdjęcia i wywiady dla lokalnych mediów. Atmosfera była bardzo podniosła, ale sympatyczna. Czas jaki pozostał do obiadu spędziliśmy na grze miejskiej, podczas której rywalizowały ze sobą cztery międzynarodowe drużyny pod kierunkiem kolegów niemieckich. Celem gry było znalezienie jak największej liczby zaznaczonych na mapie charakterystycznych dla miasta punktów i miejsc. Obiad zjedliśmy z kolegami i koleżankami w włoskiej pizzerii. Mieliśmy okazję przekonać się jak międzynarodowe społeczeństwo tworzą mieszkańcy Schwabisch. W szkole uczą się uczniowie z 12 narodowości. Liczną grupę oczywiście stanowią Polacy, ale również Turcy, Francuzi, Litwini, Łotysze, a od niedawna również Syryjczycy dla których utworzono całą klasę.
Popołudnie było przeznaczone na przedstawianie prezentacji naszych badań i prac projektowych. Tematem tego spotkania była kuchnia w okresie wojen i problem głodu. Zadaniem wszystkich uczestników, było poszukać w gazetach, korespondencji i dziennikach z okresu wojen, informacji jakie były problemy żywieniowe społeczeństwa, czym zastępowano brakujące produkty spożywcze oraz znaleźć ciekawe wojenne przepisy kulinarne.
Wtorek był dniem wyjazdowym, Wycieczka zapowiadała się bardzo interesująco, gdyż mieliśmy zwiedzać Stuttgart. Trasę naszej wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania muzeum historycznego, gdzie przewodnik(polskiego pochodzenia) oprowadził nas po salach wystawowych, poznaliśmy historię regionu od czasów napoleońskich,aż po II Wojnę Światową. Następnie pod opieką innego przewodnika (również pochodzenia polskiego), w dwóch grupach analizowaliśmy teksty źródłowe. Efektem tych prac były wnioski, iż na tych terenach w okresie wojny panował głód i duża śmiertelność ludności cywilnej , szczególnie dzieci. Najbardziej oczekiwanym punktem było zwiedzanie Muzeum Mercedesa. Zobaczyliśmy historię mercedesa od zaprzęgu po samochody hybrydowe i napędzane wodorem. Po długim męczącym dniu my wróciłyśmy z Nikolą, a Marta i Manuela z Robinem, u których mieszkałyśmy.
Od środy zaczęliśmy warsztaty w szkole. Celem warsztatów było stworzenie książek kucharskich, które zawierały wojenne przepisy z każdego kraju, a także zdjęcia uczestników. Dodatkowo w ramach warsztatów piekliśmy precle i rogaliki. W tym dniu popołudnie spędziliśmy z „naszymi" rodzinami. Nikola z Robinem zabrali nas na wieżę widokową, gdzie roztaczała się piękna panorama miasta. Po pieszej wycieczce poszliśmy na mini –golfa i kręgle. Był to bardzo męczący dzień, ale najbardziej się nam podobał. Wczwartek nadal kontynuowaliśmy warsztaty i finalizowaliśmy tworzenie książki kucharskiej. Popołudnie wraz z opiekunami przygotowywaliśmy się do kolacji pożegnalnej. Ćwiczyliśmy poloneza i śpiewanie piosenki « Szła dzieweczka do laseczka », ponieważ każda grupa miała za zadanie przygotować krótki pokaz artystyczny. Przed godziną 18 wszystkie grupy projektu udałysię na kolację pożegnalną. Kolacja rozpoczęła się od podziękowań i wręczania prezentów.Na kolacji nie zabrakło przysmaków i tradycyjnych dań. Atrakcją wieczoru były występy artystyczne poszczególnych krajów. Nasza grupa zaśpiewała piosenki <<Szła dzieweczka do laseczka >> i <<Jesteś szalona >>. Po kolacji wróciliśmy do domu ze swoimi rodzinami. W piątek z samego rana żegnaliśmy się z rodzinami i wracaliśmy do Polski. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Ratyzbonie. Zobaczyliśmy tam zabytkowy most kamienny, który niestety był w remoncie, a także katedrę św. Piotra. Mieliśmy okazję zobaczyć pochód z okazji Zielonych Świąt, w którym uczestniczyli mieszkańcy miasta i regionu ubrani w swoje tradycyjne ludowe stroje . Po zwiedzaniu udaliśmy się do busa i ruszyliśmy w dalszą drogę. Droga bardzo się dłużyła, ponieważ staliśmy przez kilka godzin w korku. Wyjazd był dla nas szansą na „szlifowanie" języka, poznanie kultury południowych Niemiec oraz zawarcia interesujących nowych znajomości.Ogłaszamy nabór na wyjazd uczniów do Niemiec.
Listy motywacyjne można składać do koordynatora projektu (pedagog Zofia Łabuz), w bibliotece szkolnej przy ul. Witosa lub sekretariacie szkoły przy ul. Poźniaków do 15 grudnia.
Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie
ul.Witosa 1
59-525 Chojnów