Wygląda dobrze
To pole jest wymagane
  WIELKA BRYTANIA
9-14 października 2016


Młodzież z PZS w Chojnowie wyjechała do miejscowości Wallasey. Wycieczka to kolejne działania w ramach projektu Erasmus+ pt. 1914-2014 – Wielka Wojna po 100 latach w oglądzie młodych Europejczyków, realizowanego w ramach programu ERASMUS+.

           (szerokość: 750 / wysokość: 421)


 

Miasto Wallasey graniczy ze znanym z piłki nożnej i Beatlesów miastem Liverpool. Przyjechaliśmy do Liverpoolu o jeden dzień wcześniej i wyjeżdżaliśmy o jeden dzień później niż pozostałe szkoły. Mieliśmy okazję "poszwendać" się po mieście, poczuć jego atmosferę bez pośpiechu zwiedzania w dużej grupie. Ula, Kacper, Asia i Igor mieszkali w angielskich rodzinach i byli z tego bardzo zadowoleni.



(szerokość: 750 / wysokość: 562)



(szerokość: 750 / wysokość: 421)


Wizytę w goszczącej nas szkole w Wallasey rozpoczęliśmy od prezentacji przygotowanych wystaw oraz występów  artystycznych. Nasz zespół zaprezentował dwie wersje piosenki Przybyli ułani pod okienko. Zorganizowano dla nas wycieczkę do Liverpoolu. W jej programie było zarówno zwiedzanie miasta, jak i Central Library, czyli biblioteki, oraz World Museum Liverpool. Oba te miejsca były jednocześnie i kształcące, i interesujące. Biblioteka wprawiła nas w zachwyt połączeniem klasycznego piękna i nowoczesności. Miasto słynie także ze znanej na całym świecie grupy rockowej The Beatles, a także dwóch klubów piłkarskich: Liverpool F.C. i Everton F.C . W trakcie wycieczki byliśmy na dwóch stadionach: LFC, który zwiedziliśmy w ostatnim dniu wizyty, i - w środę – w Old Trafford w Manchesterze. Na  stadionie Manchesteru United na murawę wychodziliśmy przy fanfarach, które zawsze towarzyszą „czerwonym diabłom" przed rozpoczęciem meczu. Na zakończenie obydwu wycieczek zrobiliśmy sobie zdjęcie z pucharami Ligi Mistrzów.


(szerokość: 750 / wysokość: 468)


W Manchesterze zwiedziliśmy również muzeum wojny, w którym mogliśmy prześledzić zagadnienia związane z walką i wojną, począwszy od 1914 roku, po czasy współczesne. Przed rozpoczęciem zwiedzania otrzymaliśmy zadania do wykonania. Oglądając wystawy, szukaliśmy odpowiedzi na przygotowane pytania.

Następnego dnia mogliśmy sprawdzić swoje umiejętności plastyczne i kulinarne. Pracowaliśmy w parze z uczniami angielskimi. Każda dwójka otrzymała inny fragment całego obrazu, a potem nasze prace zostały złączone w jedną wielką całość! Kolejne zajęcia odbyły w kuchni. Uczyliśmy się piec popularne angielskie ciasteczka, podawane do „popołudniowej herbaty". Kiedy ciastka były gotowe, udaliśmy się do stołówki, by spróbować naszych wypieków i wypić ową tradycyjną „popołudniową herbatę". Wieczorem spotkaliśmy się ponownie w szkolnej stołówce na pożegnalnej kolacji. Mogliśmy spróbować angielskiej potrawy z ziemniakami, warzywami, mięsem i chlebem.


(szerokość: 750 / wysokość: 562)

            Wyjazd był szansą na „szlifowanie" języka, poznanie kultury Wielkiej Brytanii oraz zawarcia interesujących nowych znajomości, szczególnie z goszczącymi nas rodzinami.Wspaniale wspominamy spędzony tam czas i z pewnością, gdyby nadarzyła się taka możliwość, chętnie odwiedzilibyśmy  tamten region jeszcze raz.


(szerokość: 750 / wysokość: 421)


(szerokość: 750 / wysokość: 562)


  Relacja Asi Kanabrockiej:


Dzień 1: Po przylocie odpoczęliśmy nieco, po czym wybraliśmy się na wieczorny spacer po Wallasey poprzedzony kolacją w lokalnej restauracji.

Dzień 2: Pojechaliśmy zwiedzić Liverpool. Obejrzeliśmy 2 katedry a potem poszliśmy na Liverpool eye. Wycieczkę zakończyła wizyta w tajskiej restauracji. Wieczorem odebrały nas rodziny i rozjechaliśmy się do różnych domów.

Dzień 3 : Rano złożyliśmy pierwszą wizytę w szkole i zaprezentowaliśmy się innym grupom. Dostaliśmy upominki od nauczycieli w postaci akcesoriów z logiem szkoły i symbolu Liverpoolu(Owca z ogonem w kształcie banana). Mieliśmy okazję uczestniczyć w zajęciach artystycznych, a później pojechaliśmy do mera miasta. W czasie wolnym rodzina zabrała nas na kręgle.

Dzień 4 : Zwiedziliśmy Museum of Liverpool, gdzie odbyła się lekcja o I wojnie światowej. Pojechaliśmy także do Przeogromnej Biblioteki Narodowej. Później powróciliśmy do szkoły, gdzie odbyły się zawody sportowe integrujące wszystkie grupy i rozwijające naszą umiejętność pracy w grupie. Na kolację rodzina przygotowała dla nas tradycyjne „fish and chips" czyli rybę z frytkami.

Dzień 5 : Pojechaliśmy z grupą do Manchesteru, gdzie zwiedziliśmy słynne Old Trafford, oraz do muzeum wojny.

Dzień 6 : Razem z towarzyszem z Anglii odwzorowywaliśmy kawałki obrazów na płótnie za pomocą farb i pędzla, a później przyrządzaliśmy tradycyjne brytyjskie ciasteczka. Dzień zakończył się oficjalnym pożegnaniem i kolacją w szkolnej stołówce.

Dzień 7 : Piątek spędzaliśmy z rodziną a wieczorem poszliśmy do lokalnego pubu.



Asia i Igor:
Uważamy pobyt w Anglii za niezwykle udany i kształcący. Jesteśmy zadowoleni, że mieliśmy okazję zasmakować i zaobserwować kultury angielskiej oraz pozostałych krajów uczestniczących w projekcie. Dzięki orgaznizowanym wycieczkom i wizytom w muzeach i bibliotekach nie tylko wzbogaciliśmy swoją wiedzę na pierwszej wojny światowej, ale także poszerzyliśmy swoją znajomość języka. Między nami i naszymi rówieśnikami zawiązały się bardzo cenne przyjaźnie. Wyniki wszelakich prac w grupach były miarą naszej umiejętności komunikowania się, nie tylko na płaszczyźnie językowej, ale również międzyludzkiej. Decyzja o zamieszkaniu z jedną z angielskich rodzin była zapewnieniem dodatkowych atrakcji. Przede wszystkim, dało nam to okazję skosztować typowych, popularnych potraw angielskich w domowym zaciszu, jak i też w restauracjach. Można było zauważyć różnice kulturowe, jednak nie we wszystkich aspektach różnice były tak diametralne, jak mogłoby się wydawać. Przechadzając się po ulicach Wallasey i West Kirby, zachwycaliśmy się wspaniałą architekturą budynków, kolorowymi uliczkami i, wbrew ponurej pogody, uśmiechniętymi ludźmi. Jesteśmy szczęśliwi, że wykorzystaliśmy aktywnie tydzień pobytu za granicą, i mogliśmy połączyć przyjemne z pożytecznym. Wspomnienia oraz upominki jakimi zostaliśmy obdarowani będą na zawsze przypominać nam wspaniałe chwile jakie przeżyliśmy na angielskiej wojaży. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszą rodziną i dostaliśmy propozycje ponownej wizyty u nich. Wszystkim serdecznie polecamy udział w projekcie Erasmus+, gdyż doświadczenie jakie tam można zdobyć jest niezastąpione.



    W piątek 15 kwietnia odbyło się zebranie komisji kwalifikacyjnej na wyjazd uczniów PZS w Chojnowie do Wallasey w Wielkiej Brytanii w ramach projektu „1914-2014 Wielka Wojna po 100 latach w oglądzie młodych Europejczyków".

Komisja w składzie:

w-ce dyrektor Ewa Humenna,

koordynator Zofia Łabuz,

nauczyciel Dorota Dreger,

oraz przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego:

Manuela Baran i Oliwia Dziurbiel,

wybrała uczniów, którzy będą uczestniczyć w mobilności.

Są to:

  1. Urszula Grządkowska,
  2. Adrianna Morawska,
  3. Angelika Niemczyk,
  4. Kacper Such,
  5. Joanna Kanabrocka,
  6. Igor Łosin









POWRÓT

Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie

ul.Witosa 1

59-525 Chojnów

serwis przygotowany przez MEDIART (w CMS) ©