Wygląda dobrze
To pole jest wymagane
powrót
FRANCJA
Galeria zdjęć.

    Od 7 do 10 lipca miała miejsce ostatnia międzynarodowa wizyta w ramach projektu „1914-2014 Wielka Wojna po 100 latach w oglądzie młodych Europejczyków".  Czteroosobowa grupa nauczycieli Powiatowego Zespołu szkół w Chojnowie wyjechała do Colmar w południowo-zachodniej  Francji (w Alzacji). W wizycie oprócz delegacji polskiej były delegacje Francji, Anglii, Portugalii, Rumunii i Niemiec.

 W tym regionie przebiegał front w okresie I wojny światowej i obecnie można tam oglądać fortyfikacje z tego okresu. W okolicy Orbey mogli oglądać okopy, muzeum  i cmentarz żołnierzy, którzy polegli w trakcie działań wojennych.

Ten region od wieków jest alzackim szlakiem winnym ze stolicą w Colmar. W całej swojej historii, mimo bliskości wielu działań wojennych, Colmar praktycznie nigdy nie został dotknięty większymi zniszczeniami wojennymi. Dzięki temu do czasów obecnych zachował się tu praktycznie cały średniowieczny układ urbanistyczny ulic.  Serce miasta stanowi niezwykle malownicza starówka z licznymi pięknie odrestaurowanymi kolorowymi domami z muru pruskiego z kolorowo ukwieconymi balkonami i oknami (kaskady czerwonych i różowych pelargonii są dosłownie na każdym kroku). Szczególne wrażenie robi tzw. Mała Wenecja (La Petite Venise), stanowiąca niegdyś część ufortyfikowanej dzielnicy miasta, znanej jako Quartier de la Krutenau , gdzie w domach położonych tuż nad rzeką mieszkali ogrodnicy handlujący warzywami, pływający łódkami przypominającymi w kształcie gondole weneckie. Wszystkie, oglądane przez uczestników wizyty, miasta alzackie mają piękną średniowieczną architekturę.

Niedzielne przedpołudnie było poświęcone na pracę nad raportem kończącym projekt. Zostały omówione problemy, ustalono harmonogram pisania raportu projektu. Każdy koordynator szkół partnerskich przedstawił swoje działania w ramach projektu. Nastąpiło pożegnanie i podziękowania dla wszystkich za wspaniałą pracę i wzorowa współpracę. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy, mamy nadzieję, ze jeszcze będziemy mieli okazję współpracować w tej grupie. Obecnie koncentrujemy się na pracy w nowym projekcie „Łączmy nasze serca bez granic" w którym możemy współpracować z czterema naszymi dotychczasowymi partnerami.


Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie

ul.Witosa 1

59-525 Chojnów

serwis przygotowany przez MEDIART (w CMS) ©