Poeci są wśród nas ...


22 października 2013 roku klasa Ia (grupa dziennikarska) pod opieką pani Moniki Pacaniuk udała się do szkoły przy ulicy Witosa na spotkanie z poetką, pisarką - panią Małgorzatą Krzywdą, która   odwiedziła nas w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych ( tegoroczne hasło Biblioteki Szkolne -Bramy  do Życia).  Spotkanie to doszło do skutku dzięki zaangażowaniu naszych szkolnych pań bibliotekarek - pani Lucyny Olszewskiej, pani Jadwigi Matys oraz pani Renaty Hermanowicz.

Miły gość w ciągu godziny opowiedział nam, jak wyglądała wieloletnia droga do poezji. Pani Małgorzata Krzywda ponad dwadzieścia lat pracowała jako bibliotekarka, aby po pewnym czasie wywrócić do góry nogami swoje życie i zająć się tym, co kocha, co daje jej oderwać się od rutyny dnia codziennego, czyli pisania. Przedstawiając siebie i mówiąc o sobie ilustrowała opowieść o własnym życiu wybranymi utworami poetyckimi z debiutanckiego tomu poezji Na stryszku.

Po wysłuchaniu kilku utworów wzięliśmy udział w minićwiczeniu poetyckim pod tytułem Choinka z klamrą. Podzieliliśmy się na grupy, by wypisać wszystkie skojarzenia słów: BRAMY  i ŻYCIE.

 A oto efekt naszej pracy:

1)      BRAMY 

2)      NOWYCH MOŻLIWOŚCI

3)      NAWIĄZYWANIA NOWYCH KONTAKTÓW

4)      DO SZCZĘŚCIA , MIŁOŚCI , PRZYJAŹNI , ZAUFANIA 

5)      DO ŚMIAŁEGO STAWIANIA CZOŁA PRZECIWNOŚCIOM LOSU

6)      SAMODZIELNEGO, KONSEKWENTNEGO PODEJMOWANIA DECYZJI  W SWOIM ŻYCIU 

7)      DO POZNAWANIA SWOICH WAD , ZALET I UCZENIA SIĘ NA WŁASNYC BŁĘDACH 

8)      DO POZNANIA WŁASNEJ DROGI, DO SZCZĘŚLIWEGO I SPEŁNIONEGO ŻYCIA 

           Na zakończenia odbył się konkurs, który wygrał Maciej Pastyrnak - udzielił prawidłowej odpowiedzi na pytanie dotyczące jednego z wierszy. Otrzymaliśmy również drobne prezenty od pani Małgorzaty Krzywdy, ale powinniśmy je otworzyć dopiero wtedy, gdy będziemy mieli taką potrzebę, gdy w naszym życiu zdarzy się jakaś wyjątkowa chwila. Spotkanie to uświadomiło nam, jak w sposób ciekawy można korzystać z życia i robić to, co się naprawdę kocha.

 

                                                                                                        Anna Gerke, klasa I a

 

Małgorzata Krzywda, mieszkanka Chojnowa, publikowała  w prasie lokalnej i ogólnopolskiej („Gazeta Chojnowska", „Gazeta Wrocławska", „Konkrety", „Gazeta Wyborcza", „Nieznany Świat") oraz w wydawnictwach zbiorowych: „Almanach artystyczno-kulturalny Ziemi Chojnowskiej" (2008), „Wyrazić siebie. Almanach Chojnowskiego Klubu Literackiego" (2012). Jest także autorką krótkich utworów prozatorskich, m. In.  „Babcia Jaga opowiada".

W 1998 r. jej wiersze zostały wyróżnione w I Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim dla Pracowników Bibliotek. Jest laureatką I Chojnowskiego Konkursu Poetyckiego (2010) oraz II Chojnowskiego Konkursu Poetyckiego (2012). Współredagowała „Almanach artystyczno-kulturalny Ziemi Chojnowskiej" (2008). Od 2009 r. uczestniczy w spotkaniach Chojnowskiego Klubu Literackiego. 


 Link do galerii:

http://pzs-chojnow.pl/11-poeci_sa_wsrod_nas,z1967,p1.html(szerokość: 375 / wysokość: 281)

serwis przygotowany przez MEDIART (w CMS) ©