Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w 109Październik to wyjątkowy miesiąc dla bibliotek szkolnych. Już od kilkunastu lat w tym miesiącu obchodzimy święto bibliotek szkolnych, które z czasem, z jednodniowego wydarzenia, przekształciło się w Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - najdłuższe święto w szkole, które ma za zadanie podkreślić jak ważną rolę w procesie edukacji odgrywa biblioteka .

Jest to święto nie tylko nauczycieli bibliotekarzy, ale przede wszystkim uczniów, czytelników czy użytkowników biblioteki .


Uczniowie z tej okazji przygotowali gazetkę z cytatami sławnych ludzi na temat roli czytania w życiu człowieka . Jeden z nich posłużył jako hasło tegorocznego święta:" Kto czyta książki ,ten żyje podwójnie". Autorem słów jest słynny pisarz i filozof Umberto Eco.

W podobny sposób swoją myśl o czytaniu wyraził Józef Czechowicz:"Kto czyta - żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany. "

Wisława Szymborska pisała:"Czytanie to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła".

W szkole ogłoszony został również konkurs na najciekawszą pracę plastyczną lub wiersz promujący czytelnictwo i bibliotekę szkolną. Najciekawsze prace uczniów: Aurelii Jartyś, Dominiki Hałoń i Arka Dombrowskiego wyeksponowane zostały na wystawce szkolnej.

Jakub Kuczak napisał utwór promujący czytelnictwo i bibliotekę szkolną:

"Biblioteka w "109"

to najlepsza jest pod słońcem.

Znajdziesz tutaj Mickiewicza,

Prusa, Reja, Sienkiewicza.

Wszystkie książki tutaj mamy,

Wszystkich ludzi zapraszamy.

Są tu nawet komputery

i różne inne bajery

Niczego tu nie brakuje.

Czytanie to fajna sprawa,

Dobra przy tym jest zabawa.

Zamiast na fotelu siedzieć,

Czytaj - więcej będziesz wiedzieć.

Więc czym prędzej przybywajcie,

Książki z nami poczytajcie."Z tej też okazji klasy pierwsze Technikum Mechanicznego i Samochodowego oraz klasa Zawodowa uczestniczyły w lekcjach bibliotecznych :"O co chodzi z tym czytaniem.Czy czytanie książek jest nam dzisiaj potrzebne"?

Lekcja oparta była na prezentacji multimedialnej i rozmowie z uczniami.Padały propozycje najciekawszych książek dla młodzieży, uczniowie opowiadali o swoich ulubionych bohaterach, dowiedzieli się o roli i funkcji czytania książek w życiu człowieka.

Klasa IV Technikum Mechanicznego i Samochodowego brała udział w spotkaniu z panem Horodeckim, autorem książek o Chojnowie, nauczycielem języka polskiego.


Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia biblioteki oraz do korzystania ze zbiorów -

„Biblioteka powinna być aktywna wobec czytelników, w myśl przysłowia indyjskiego:To czego się nie używa traci na wartości".
(szerokość: 565 / wysokość: 376)


(szerokość: 565 / wysokość: 423)


Październik- Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych - ul Witosa


Święto bibliotek szkolnych zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 roku. Najpierw był to jeden dzień , od 2008 r. - cały październik. W tym roku inspiracją do działań ukazujących rolę bibliotek szkolnych w życiu szkoły było hasło współczesnego włoskiego pisarza i filozofa Umberto Eco „Kto czyta książki, ten żyje podwójnie". Mając na uwadze dane mówiące , że 61 % Polaków w ubiegłym roku nie przeczytało ani jednej książki nasze działania skierowane do uczniów pokazywały ważność i rangę czytania w życiu każdego człowieka. Warto czytać, bo:


 • musimy się rozwijać, aby odpowiednio funkcjonować w społeczeństwie

 • podnosimy poziom wiedzy, wzbogacamy słownictwo

 • rozwijamy wyobraźnię i uczymy się koncentracji

 • rozumiemy innych ludzi, uczymy się empatii

 • nie nudzimy się, odpoczywamy

 • kręcimy własny film

 • mamy o czym rozmawiać z przyjaciółmi


 • Uczniowie w bibliotekach szkolnych w październiku uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych „O co chodzi z tym czytaniem. Czy czytanie książek jest nam dzisiaj potrzebne", w spotkaniu z polonistą, autorem książek o Chojnowie Panem Stanisławem Horodeckim. W bibliotece szkolnej przy ul. Witosa Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki gościł swoich młodszych kolegów z Gimnazjum nr 2 w Chojnowie. Podczas spotkania rozmawiano na temat e-książek i bibliotek cyfrowych. Również członkowie klubów wspólnie uczestniczyli w warsztatach tworzenia komiksu prowadzonych przez rysownika, malarza, grafika Pana Szymona Teluka. Mamy nadzieję, że wszystkie te działania przełożą się na czytanie książek, co będzie też dobrą zabawą , bo według Wisławy Szymborskiej „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła".


  (szerokość: 565 / wysokość: 423)
  (szerokość: 565 / wysokość: 422)

  serwis przygotowany przez MEDIART (w CMS) ©