Wygląda dobrze
To pole jest wymagane
Polska
14-19 maja 2017


Z pamiętnika licealistki

    Od 14 maja do 19 maja Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie gościł delegacje międzynarodowe w ramach projektu Erasmus+. Ja gościłam u siebie Francuzkę, Eye. Zakwaterowałam ją we własnym domku, aby mogła poczuć się swobodnie przez cały pobyt w naszym kraju. Mieszkanie z młodą, żywą osóbką było ciekawym doświadczeniem. Eya, 14-latka, na co dzień mieszkająca w Antibes, znalazła się w mojej małej wiosce.

     Z dala od hałasu i dużego miejskiego ruchu spędziłyśmy ten czas wspólnie. Już w pierwszym dniu Eya złapała lepszy kontakt z moją siostrą, dogadywały się świetnie. Zainteresowało ją to, że Emilka trenuje akrobatykę. Wspólnie robiły sobie tzw. selfie, które od razu wrzucała na snapchata lub instagrama.

    Cieszyłam się z tego, że miałam ją u siebie. Każdy z członków mojej rodziny miał okazję do doskonalenia obcego języka. Nawet mój tato skusił się, aby wypowiedzieć parę słówek.

      Moja szkoła zaplanowała cały tydzień dla naszych gości. Atrakcjami były m.in. wycieczka do zamku Książ, warsztaty historyczne i teatralne, olimpiada sportowa, ogniska. Natomiast popołudnia spędzałyśmy w gronie mojej rodzinki. Raz wybrałyśmy się na wycieczkę rowerową do lasu. Pokazałam jej także pałac w Okmianach.

     Trochę się bałam, ponieważ Eya nie dawała sobie rady z jazdą na rowerze. Szybko ją poinstruowałam i jechała  jak prawdziwa kolarka Byłam zdziwiona, że po aż tak wyczerpującym dniu miała jeszcze mnóstwo sił.

     Na czwartek umówiłam się z moimi koleżankami, które także gościły u siebie francuskie przyjaciółki. Z Julką i Natalką oraz naszą french ekipą pojechałyśmy pociągiem do Legnicy na małe zakupy. Francuzki to bardzo żywiołowe dziewczynki. Nie dało się z nimi nudzić. Zapewniły nam dużo rozrywki. A w drodze powrotnej wyraziły swój aplauz. Śpiewały, śmiały się. Było to dla nas zaskakujące, a z drugiej strony miałyśmy powody do wielkiej radości.

    Gdy nadszedł wieczór, udałyśmy się na kolację. Jak na Polkę przystało, trzeba było się troszkę wystroić. Natomiast moja współlokatorka tak bardzo się cieszyła, że aż ubrała nowo zakupioną bluzkę. Moja mama zachwalała jej cudowne loczki, nie mogła się na nie napatrzeć.

   Po wyczerpującej, ale cudownej zabawie przyszedł czas na pożegnania. Delegacje z europejskich krajów płakały, cieszyły się, rozstawały się z nami. Następnego dnia wraz z mamą zawiozłyśmy Eye do Chojnowa. Były to ostatnie minuty z moją szaloną Francuzką. Gdy nauczyciele ze szkoły w Antibes podjechali, wiedziałam, że to będzie bolesne rozstanie. Trudno było nam się żegnać. Gdy nadszedł moment rozstania, obiecałyśmy sobie, że pozostaniemy w kontakcie.

Wieczorem zapytałam ją, jak minął lot, czy wszystko w porządku. Po chwili dostałam odpowiedź, że jest bardzo szczęśliwa, gdyż ja się odezwałam. Następnie opowiedziała mi o powrocie do własnego domu.

Projekt "1914-2014 Wielka Wojna po 100 latach w oglądzie młodych Europejczyków"  dobiegł końca, a ja nadal żyję wspomnieniami. Był to najlepszy czas w moim życiu. Szansa, jaką dostałam, pomogła mi w komunikacji, w relacjach z międzynarodowymi kolegami i koleżankami. Erasmus+ poszerzył moje możliwości. Jestem dumna z tego, że brałam udział w tym projekcie. Nawet zapisałam się do kolejnego.

        Każdy uczeń był wyjątkowy, wiedział, dlaczego się tu znalazł, jakie ma zadanie do wypełnienia. To były naprawdę wspaniałe chwile.

autor: Oliwia Dziurbiel

Piszą o nas:

http://chojnow.pl/news/news/view/id/8151
http://chojnow.pl/news/news/view/id/8177
http://chojnow.pl/news/news/view/id/8128

PODZIĘKOWANIA:
DELEGACJA RUMUŃSKA
Bonsoir a tous,
Apres 17 h de route nous sommes revenu sans problems a Craiova. Un voyage retour avec nos bonnes impressions de la visite a Chojnow et pas seulement.
De ma part, de la part d'Emilia et de nos eleves nous vous transmettons nos remerciements a tous.
Merci Zofia, Merci Mariusz, Merci Ewa.
En attendant notre prochaine rencontre je vous envoie un bissous a tous.
A tres, tres bientot a Colmar!
Bisous

DELEGACJA WŁOSKA:

Bonsoir à tous/ good evening to everyone,
La delegation italienne est bien arrivée dans ce moment.  Un grand MERCI à Zofia et à toute son équipe!

Tout a été marveilleux et ça a été une conclusion de project parfaite meme si nous avons été sana nos chers amis turques

A warmful hug for you all from led italiennes  :)))))


DELEGACJA NIEMIECKA:

Chers amis,
nous sommes bien rentrés en Allemagne...encore mille fois merci à toi Zofia et ton équipe pour ce voyage inoubliable.
Bisous à tous
Carmen et Jonathan

ZDJĘCIA:


E+ (szerokość: 750 / wysokość: 214)    E+ (szerokość: 750 / wysokość: 214)           
E+ (szerokość: 750 / wysokość: 214)     E+ (szerokość: 750 / wysokość: 214)
Erasmus+ w Polsce             Erasmus + Pożegnalna kolacja     Erasmus+ na finiszu              Erasmus+ Suplement

Po raz drugi w ramach tego samego projektu będziemy gościć naszych przyjaciół z zaprzyjaźnionych szkół. Tym razem odwiedzą nas uczniowie i nauczyciele z 6 krajów: Francji, Anglii, Portugalii, Włoch, Rumunii i Niemiec, niestety nie mogła do nas przyjechać delegacja turecka.
Program po polsku (23.55 kb)
Program po angielsku (19.36 kb)
Program po francusku (43.74 kb)
Uczniowie przydzieleni do opieki nad grupami:

Państwo

l.p

Opiekujący się uczniowie

Uwagi

Francja

1.

2.

3.

4.

Karolina Ziomek

Oliwia Dziurbiel

Natalka Michałkiewicz

Julia Panas

 

Niemcy

5.

6.

7.

Manuela Baran,

Iza Kwidzińska

 

 

Portugalia

8.

9. 10.

Jakub Borkowski

Sylwia Urszulak

Karolina Brylak

 

Włochy

11. 12.

13.

Justyna Foryś

Agnieszka Kaczówka

Patrycja Malik

 

Rumunia

14. 15.

16.

Angelika Niemczyk,  

Gabryś Zabielski

 

Anglia

17.

18.

19

Kuba Wołoszyn

Kacper Jędraszczyk

Mateusz Kulik

 POWRÓT

Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie

ul.Witosa 1

59-525 Chojnów

serwis przygotowany przez MEDIART (w CMS) ©