Wygląda dobrze
To pole jest wymagane
KSIĄŻ

RELACJA Z WYCIECZKI DO KSIĄŻA, W KTÓREJ UDZIAŁ WZIĘLI UCZESTNICY KÓŁKA HISTORYCZNEGO

    Dnia 22 października 2007 roku, o godzinie 7.55 rano, dwudziestu siedmiu uczestników wyjazdu zebrało się pod sekretariatem głównym na ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego. Celem tej zbiórki był wyjazd do zamku Książ – trzeciego co do wielkości zamku w Polsce. Wyjazd zorganizowany został przez Panią Robak i Panią Rybczyńską w ramach edukacyjnego programu „Poznajemy Dolny Śląsk". Mimo wczesnej pory i niezbyt wysokiej temperatury, wszystkich uczestników wycieczki rozpierała energia i chęć poznania ciekawych miejsc na Dolnym Śląsku.
    Około godziny 10.00 dojechaliśmy na miejsce. Po krótkim spacerze, naszym oczom ukazał się wspaniały, piastowski zamek. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od krótkiej rozmowy z przewodnikiem, którym okazała się być bardzo miła pani. Grupa została oprowadzona po zamku tak zwaną „Trasą Bolka". Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o kilkuwiekowej budowli. W zamkowej galerii mogliśmy podziwiać współczesną sztukę, którą mimo usilnych starań, nie każdy z nas potrafił zrozumieć. Zwiedziliśmy kilka wspaniałych sal reprezentacyjnych między innymi Salę Balową, Salon Różowy, Salon Zielony z przepięknymi meblami oraz niezwykle reprezentatywną Salę Maksymiliana. Odwiedziliśmy również „Karczmę Rycerską", gdzie mieliśmy możliwość zjeść coś ciepłego, lub za drobną opłatą zakuć się w dyby i zrobić sobie zdjęcie. Niestety nikt nie był na tyle odważny, by pozować do fotografii. Przed opuszczeniem zamku, udaliśmy się jeszcze do sklepiku, w którym każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na terenie wokół dawnej książęcej siedziby podziwialiśmy piękne ogrody. Następnie całą grupą udaliśmy się na oddalony o kilkaset metrów punkt widokowy, z którego mogliśmy zobaczyć zamek w pełnej krasie. Nasze obserwacje zakłóciła nieco mgła, która unosząc się w powietrzu, zmniejszała widoczność. Mimo to Książ i tak prezentował się niezwykle okazale pośród wzgórz pełnych drzew o pięknych jesiennych barwach. Po wykonaniu pamiątkowych fotografii, udaliśmy się w dalszą drogę. Miłośnicy koni mieli okazję zobaczyć książęce stajnie oraz podziwiać zgromadzone w jednym z pomieszczeń dorożki. W ostatnim etapie wycieczki dotarliśmy na niewielkie wzgórze, na którym znajduje się mały kościółek.
    Zadowoleni wróciliśmy do czekającego na nas autokaru i po blisko dwugodzinnej jeździe, usatysfakcjonowani dotarliśmy do Chojnowa. Przed nami w tym półroczu jeszcze dwa wyjazdy – w najbliższą sobotę do Oleśnicy, a za miesiąc do Wrocławia. Wycieczkę podsumować można jednym zdaniem – było ciekawie i wesoło. Z niecierpliwością czekamy na kolejne eskapady – oby więcej takich wyjazdów!

Sprawozdanie opracowali uczniowie klasy III liceum: Łidżet i Fenek
Zdjęcia: mgr Agnieszka Rybczyńska serwis przygotowany przez MEDIART (w CMS) ©